Media społecznościowe blokują rosyjską propagandę

You Tube poinformował, że zablokował kanały powiązane ze wspieranymi przez rosyjski rząd mediami Russia Today i Sputnik.

Podobne działania podjęła macierzysta firma Facebooka Meta. Twitter ogłosił, że będzie oznaczał tweety zawierające treści z rosyjskich mediów kontrolowanych przez państwo i ograniczał ich widoczność.

Rosyjskie media państwowe, które od dawna są obecne na głównych platformach społecznościowych, stały się kluczowym polem bitwy w konfrontacji Moskwy z dużymi firmami technologicznymi podczas kryzysu na Ukrainie.

W zeszłym tygodniu Rosja oświadczyła, że ​​częściowo ograniczy działalność Facebooka w odwecie za cenzurowanie swoich mediów. Nastąpiło po tym, jak gigant odrzucił prośbę władz rosyjskich o zaprzestanie niezależnych kontroli treści w serwisach należących do państwowych organizacji medialnych.

Właściciele największych mediów społecznościowych (You Tube, Facebook, Twetter), uniemożliwiły także rosyjskim mediom państwowym zarabiania pieniędzy na reklamach na swoich platformach. Twitter zabronił rosyjskiej państwowej telewizji RT i agencji informacyjnej Sputnik reklamowania się na swojej stronie już w 2017 roku.

Czytaj także: https://conowego.pl/aktualnosci/rosyjskie-serwisy-z-antyputinowskia-odezwa-118716