Mayhem – hipersoniczna platforma Sił Powietrznych USA

Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (AFRL) przyznało kontrakt na opracowanie systemu samolotów naddźwiękowych firmie Leidos.

Siły Powietrzne USA mają w swojej flocie wiele samolotów naddźwiękowych. Jednak siły zbrojne innych krajów dość szybko nadrabiają zaległości. Stany Zjednoczone muszą szybko wprowadzić generację samolotów, zdolnych do szybszego latania i przenoszenia ładunku.

Na początek AFRL chce opracować jednorazowy, hipersoniczny, wielozadaniowy (wywiad, obserwacja i rozpoznanie) program pod nazwą Mayhem. Pierwsze szczegóły na temat projektu pojawiły się dopiero w 2020 roku. Są powiązane z innym programem rozwoju zaawansowanych silników odrzutowych o dużej prędkości.

Według serwisu The WarZone konstrukcja systemu Mayhem składa się z silnika odrzutowego, zapewniającego duży zasięg i prędkość większą niż pięciokrotność prędkości dźwięku. Silnik typu scramjet (silnik strumieniowy o spalaniu naddźwiękowym) jest ulepszeniem silnika strumieniowego. Spalanie paliwa odbywa się w naddźwiękowym przepływie powietrza.

Samolot napędzany takim układem prawdopodobnie będzie miał jeden silnik i duży wlot powietrza pod kadłubem. Długi i smukły kształt oraz skrzydła typu delta.

AFRL chce, aby system przenosił pięć razy większy ładunek niż obecne systemy i miał dwa razy większy zasięg.

Chociaż w ogłoszeniu o kontrakcie Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych podano, że Leidos wybrano po rozważeniu sześciu ofert, nie podano, od kogo były inne oferty. Leidos otrzymał kontrakt o wartości 334 milionów dolarów.

Prace w ramach projektu będą prowadzone w bazie sił powietrznych Wright-Patterson w Ohio. Mają zostać zakończone do października 2028 roku.

Czytaj także: Hipersoniczne pociski HACM na wyposażeniu armii USA