Mapa wszechświata dostępna w Internecie

Astronomowie z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w USA stworzyli nową interaktywną mapę, która pozwala „przewijać” i obserwować wszechświat.

Wykorzystując dane pozyskiwane przez dwie dekady przez program obserwacyjny Sloan Digital Sky Survey, mapa pozwala odwiedzić części wszechświata, które wcześniej były dostępne tylko dla naukowców.

Mapę można przeglądać i pobierać bezpłatnie TUTAJ. Przedstawia rzeczywiste położenie i prawdziwe kolory 200 000 galaktyk, z których każda zawiera miliardy gwiazd i planet.

Obrazy pięknie podkreślają rozszerzającą się naturę wszechświata, która rozciąga długość fali światła. Im dalej obiekt znajduje się we wszechświecie, tym bardziej wydaje się nam czerwony.

Mapa pokazuje dwie sekwencje przesunięcia ku czerwieni od niebieskiego do czerwonego. Jedną dla galaktyk w dolnej połowie i jedną dla kwazarów w górnej połowie.

„Na tej mapie jesteśmy tylko plamką na samym dole, tylko jednym pikselem. A kiedy mówię my, mam na myśli naszą galaktykę, Drogę Mleczną, która ma miliardy gwiazd i planet.” Mówi twórca map, Brice Ménard, profesor na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa.

 „Jesteśmy przyzwyczajeni do oglądania zdjęć astronomicznych pokazujących jedną galaktykę tutaj, jedną galaktykę tam, a może grupę galaktyk. Ale to, co pokazuje ta mapa, to bardzo, bardzo różna skala. „

Pełna mapa jest w rzeczywistości dwuwymiarową kulą, pokazującą cienki wycinek Wszechświata. Jego grubość wynosi około 10 stopni.

„Astrofizycy na całym świecie analizują te dane od lat, co doprowadziło do tysięcy artykułów naukowych i odkryć. Ale nikt nie poświęcił czasu na stworzenie mapy, która jest piękna, naukowo dokładna i dostępna dla ludzi, którzy nie są naukowcami. Naszym celem jest pokazanie wszystkim, jak naprawdę wygląda wszechświat „- powiedział Ménard.

Czytaj także: Skąd wziął się ten wszechświat, czyli wszystko co chcielibyście wiedzieć o Wielkim Wybuchu