Kolejni giganci zwalniają pracowników

Meta, Twitter, teraz Amazon i Tencent – kolejne firmy z górnej półki gigantów technologicznych ogłaszają masowe zwolnienia pracowników.

Chiński potentat rozrywkowy rozpoczął redukcję etatów, która obejmuje pracowników zajmujących się strumieniowaniem wideo, grami i chmurą.

Źródła podały, że zwolnienia dotyczą trzech z sześciu działów biznesowych Tencent – ​​platformy i treści (PCG), która obejmuje platformy wideo i informacyjne, dział rozrywki interaktywnej skoncentrowany na grach (IEG) oraz grupę Cloud and Smart Industry Group (CSIG).

Chiński sektor technologiczny nadal odczuwa skutki pandemii COVID-19 oraz obostrzeń z nią związanych. Spowolniły one całą chińską gospodarkę.

Nieco inne przyczyny stoją za zwolnieniami w firmie Jeffa Bezosa. Do nich analitycy zaliczają niepewne otoczenie makroekonomiczne, co przekładając na bardziej zrozumiały język oznacza ogólnoświatowe problemy z inflacją i groźbą recesji.  

Amazon planuje zwolnić około 10 000 pracowników na stanowiskach korporacyjnych i technologicznych począwszy od tego tygodnia. Cięcia dotyczyłyby około 3% personelu korporacyjnego, co byłoby największą redukcją jaka kiedykolwiek miała miejsce w tej firmie.

Gigant branży e-commerce planuje zlikwidować miejsca pracy w sektorze zajmującym się produkcją sterowanych głosem gadżetów „Alexa” i domowych kamer bezpieczeństwa, a także w działach zasobów ludzkich i handlu detalicznego.