Kolejne sankcje USA wobec Chin

Po sankcjach nałożonych na chipy, Stany Zjednoczone idą dalej w technologicznej rywalizacji z Chinami i rozważają pozbawienie Państwa Środka dostępu do biotechnologii, sztucznej inteligencji i komputerów kwantowych.

Portal Techcrunch informuje o spekulacjach na temat możliwej utraty dostępu Chin do kluczowych amerykańskich technologii, takich jak biotechnologia. „Washington Post” przytacza wypowiedź podsekretarza stanu w Departamencie Handlu, Alana Esteveza. Wskazał on na dodatkowe ograniczenia eksportu również w obszarze sztucznej inteligencji i komputerów kwantowych.

Według Technocrunch kolejne sankcje mogą spowodować zahamowanie globalnego rozwoju w dziedzinie biotechnologii. Wiele nowych firm działających w tej dziedzinie nauki z całego świata zatrudnia personel kierowniczy z doświadczeniem w Chinach, USA.

Jednym z przykładów jest m. in. producent bezigłowych urządzeń do wstrzykiwania NovaXS. Firma rozpoczęła działalność w zakresie inteligentnych urządzeń medycznych, które mają za zadanie uproszczenie procesu podawania leków. A także poprawę wyników leczenia dzięki bezigłowej platformie dostarczania leków Telosis.

Inne przykłady to Xtalpi i Insilico, których działalność związana jest z odkrywaniem leków. Pierwszy prowadzi badania w Bostonie i utrzymuje centra badawczo – rozwojowe w całych Chinach. Drugi startup posiada laboratoria w Stanach Zjednoczonych, a sprzęt produkuje w Państwie Środka.

Czytaj także: 280 miliardów dolarów, by dogonić Chiny