Jak brzmi wiatr na Marsie? NASA udostępnia nagrania

Nagrania audio w przestrzeni kosmicznej to cenne dane dla naukowców, m.in ze względu na informacje o eksploatacji pojazdów kosmicznych.

Dzięki mikrofonom zamontowanym na pokładzie łazika Perseverance udało się zarejestrować pięć godzin nagrań, jakich NASA jeszcze nie miała. Wśród udostępnionych przez agencję dźwięków z Marsa możemy posłuchać, jak na tej planecie brzmi m.in szum wiatru, sam łazik czy pracujący helikopter Ingenuity. To pierwszy raz, kiedy udało się nagrać dwa pracujące oddzielnie pojazdy kosmiczne. 

„Dźwięki marsjańskie mają silne wibracje basu, więc kiedy założysz słuchawki, naprawdę możesz to poczuć. Myślę, że mikrofony będą ważnym atutem dla przyszłej nauki o Marsie i układzie słonecznym” – powiedział Baptiste Chide, który bada dane z marsjańskich mikrofonów dla francuskiego  L’Institut de Recherche en Astrophysique et Planétologie. Wiedza na temat prędkości poruszającego się dźwięku, jego tonu i długości ma pomóc m.in w zrozumieniu zmian w atmosferze, zachodzących na planecie. 

Nagrania audio z Marsa mają też inne zastosowanie – mogą pomóc w ocenie eksploatacji pojazdów kosmicznych, która do tej pory uzależniona była od zdjęć zużycia kół łazika czy kurzu osiadającego na panelach słonecznych. Nagrań można posłuchać na stronie NASA lub w poniższym wideo: