Infinite Orbits przedłuży żywotność satelitów na orbicie

Francuska firma Infinite Orbits, świadcząca usługi orbitalne, zebrała 12 milionów euro, aby przyspieszyć rozwój swojego systemu przedłużania żywotności satelitów, a także ich relokacji.

Firma Infinite Orbits została założona w 2017 roku i zajmuje się rozwojem statku kosmicznego Endurance, który umożliwi firmie przedłużenie żywotności satelitów na orbicie geostacjonarnej o od trzech do pięciu lat.

Według firmy system dokujący będzie kompatybilny z ponad 70 procentami satelitów znajdujących się obecnie na docelowej orbicie. Oprócz przedłużania żywotności, Endurance będzie również oferować usługi relokacji orbitalnej i utylizacji wycofanych obiektów z eksploatacji – czytamy na portalu.

Infinite Orbits pochwaliło się, że pozyskała odpowiednie finansowanie m.in. od Europejskiego Funduszu EIC Unii Europejskiej, IRDI Capital Investissement i SpaceFounders France.

Według Infinite Orbits nowe fundusze zostaną wykorzystane do przyspieszenia rozwoju Endurance, którego premiera planowana jest na rok 2026. W szczególności firma ma nadzieję przyspieszyć rozwój swojej podstawowej technologii Rendezvous and Proximity Operations (RPO). RPO to autonomiczna technologia nawigacji oparta na wizji, która pozwoli obiektom w kosmosie bezpiecznie zbliżać się do siebie i dokować między sobą.

Świadomość sytuacyjna w kosmosie

Nie jest to jednak jedyny projekt, nad którym pracuje firma. Infinite Orbits uruchomiła już demonstrator technologii na potrzeby usługi świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej. Orbit Guard-1 został wystrzelony w marcu 2023 r. na pokładzie statku SpaceX Falcon 9 i będzie służył jako orbitalna demonstracja kilku możliwości. Firma pracuje także nad wystrzeleniem Orbit Guard-2 w tym roku, a do końca 2025 roku wystrzelą dwa kolejne satelity Orbit Guard.

Źródło: europeanspaceflight.com

Czytaj też: Siły Kosmiczne USA zamówiły pierwsze satelity do „FOO Fighter”

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash