Ile Meta wydaje na bezpieczeństwo Zuckerberga? Dużo!

Firma macierzysta Facebooka podała w dokumentach złożonych w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) kwotę, jaką poniosła w ramach środków na bezpieczeństwo korporacyjne.

Wydatki na zapewnienie bezpieczeństwa jej dyrektora generalnego Marka Zuckerberga w roku 2021 wyniosły 27 milionów dolarów. Kwota rośnie od kilku lat. W 2017 było to 7,5 miliona dolarów, w 2019 roku 23 miliony, a w 2020 – 25 milionów dolarów.

Dokumentacja Meta z SEC nie zawiera szczegółów dotyczących środków bezpieczeństwa Zuckerberga. Prawdopodobnie chodzi o całodobową ochronę jego i jego najbliższej rodziny. A także korzystanie z prywatnych odrzutowców oraz dostęp do biura z kuloodpornym szkłem i przyciskiem paniki.

Od 2018 r. koszty bezpieczeństwa Zuckerberga znacznie przewyższyły innych dyrektorów Big Tech. Wydatki Meta podwoiły się w następstwie skandalu z Cambridge Analytica. Kiedy dane osobowe milionów użytkowników Facebooka zostały zebrane bez ich zgody. Dokonała tego ta brytyjska firma konsultingowa, głównie w celu wykorzystania ich w reklamach politycznych.

Nie jest do końca możliwe dokładne stwierdzenie, czy na bezpieczeństwo dyrektora Mety wydaje się więcej niż na innych miliarderów technologicznych. Większość z nich, w tym założyciel Amazona Jeff Bezos i dyrektor generalny Tesli Elon Musk, nie ujawniają publicznie kosztów ponoszonych na zapewnienie sobie bezpieczeństwa.

Czytaj także: Nowy projekt Meta: stworzyć świat za pomocą słów