[AKTUALIZACJA] Huawei może opuścić Europę – winne USA?

Aktualizacja u dołu wpisu

Huawei to marka, której gwiazda w ostatnich latach nieco przygasła. Jest to związane z sankcjami nałożonymi na koncern przez Amerykanów. To właśnie z ich powodu niemożliwe jest wydawanie przez Chińczyków smartfonów z dostępem do usług Google. Mimo kłopotów gigant nie poddawał się i nadal próbował walczyć z konkurencją m.in. na europejskim rynku. Jak się okazuje jednak – może wkrótce opuścić ze swoimi produktami Stary Kontynent i skupić się na rodzimym rynku.

Koniec ze świetnymi zegarkami i laptopami w Polsce?

Serwis Politico przeprowadził serię rozmów z anonimowymi pracownikami Huawei. Wynika z nich, że wskutek licznych sankcji nakładanych na koncern przez administrację Stanów Zjednoczonych oraz związane z nimi ograniczenia koncern może wycofać się z większości państw europejskich (oprócz sceptycznych wobec USA – Niemiec, Hiszpanii oraz Węgier) oraz skupić na rozwoju na rodzimym, chińskim rynku.

Smartfony Huawei na polskim rynki są obecnie totalnym marginesem. Nie przywykliśmy bowiem do urządzeń nieoferujących dostępu do usług Google. Pamiętajmy jednak, że koncern z Chin ma nam do zaoferowania niesamowite urządzenia z kategorii wearables oraz świetne laptopy z Windowsem. Pod tym względem odczujemy ewentualne wyjście koncernu z Polski.

Jakie jeszcze skutki może przynieść exodus Huawei?

Huawei to oprócz Ericsona i Nokii jeden z ważniejszych dostawców infrastruktury dla sieci komórkowych. Mowa o sektorach 3G i LTE, ponieważ w materii stacji bazowych dostarczających sygnał 5G wpływy Chińczyków są od dłuższego czasu (bodajże od 2019 roku) sukcesywnie ograniczane. Nie zmienia to jednak faktu, że wyjście Huawei z większości krajów europejskich może przełożyć się na konieczność zastąpienia ichniejszych rozwiązań innymi, co z kolei może przynieść podwyżki cen usług telekomunikacyjnych.

Czytaj też: Windows 11 z ważnymi nowościami już wkrótce?

Póki co mamy do czynienia z jednym raportem i pogłoskami. Niewykluczone jednak, że informacje, które ujrzały światło dzienne mają sporo wspólnego z prawdą. Musimy uzbroić się w cierpliwość i czekać na dalszy rozwój wydarzeń w tej sprawie. Być może już wkrótce pojawi się oficjalne stanowisko Huawei.

[AKTUALIZACJA]

Zasięgnęliśmy informacji bezpośrednio u Huawei – aby dowiedzieć się czy faktycznie coś jest na rzeczy. Oto odpowiedź jaką otrzymaliśmy:

Huawei nie zamierza opuszczać polskiego rynku. Konsumenci pozostają w centrum wszystkich naszych działań. Podtrzymujemy nasze zobowiązanie do wprowadzania inteligentnych innowacji zapewniających lepsze doświadczenia, a także dostarczania wysokiej jakości produktów i usług posprzedażowych dla konsumentów z całej Polsce.”