Haier Cube HTF-610DSN7 – nowoczesna lodówka w rozmiarze XXL!

Lodówka to jedno z najważniejszych urządzeń w kuchni. To w końcu ona zapewnia świeżość przechowywanej przez nas żywności. Haier zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest zachowanie optymalnych warunków dla każdego produktu. Właśnie dlatego prezentuje lodówkę Cube HTF-610DSN7, która powinna spełnić wymagania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Mnóstwo miejsca na produkty i nowoczesne technologie

Lodówka Haier Cube HTF-610DSN7 w formie klasycznej lodówki czterodrzwiowej oferuje użytkownikom aż 20% więcej miejsca na nasze produkty żywnościowe. Na jej pokładzie producent serwuje nam mnóstwo nowoczesnych rozwiązań mających zapewnić świeżość naszemu jedzeniu jak najdłużej. Technologia Fresher Techs pozwala na dłuższe zachowanie świeżości i niesamowitego smaku produktów. Strefa Moisture Zone przeznaczona jest dla owoców i warzyw. Dzięki technologii HCS wilgoć utrzymywana jest w niej na poziomie 90%. Specjalna membrana z włókien roślinnych reguluje poziom wspomnianej wilgoci umożliwiając cyrkulację chłodnego powietrza.

Do przechowywania nabiału, mięsa czy ryb przeznaczona jest strefa Dry Zone. W jej przypadku poziom wilgoci utrzymywany jest na poziomie poniżej 45%, dzięki czemu jedzenie dłużej pozostaje świeże. Switch Zone to natomiast niezwykła strefa, która może działać jako chłodziarka lub zamrażarka. W jej przypadku bowiem możemy regulować temperaturę w zakresie od -18°C do +5°C. W dobie pandemii użytkownicy docenią natomiast system antybakteryjny ABT, który redukuje ilość bakterii w powietrzu przepływającym w lodówce. Wykorzystuje on światło ultrafioletowe do aktywacji reakcji fotokatalizy, która drastycznie ogranicza namnażanie się bakterii w powietrzu, usuwając przy tym do 99,9% bakterii.

Czytaj też: TOP 10 lodówek, które warto wziąć pod uwagę w 2022 roku

Lodówka Haier Cube HTF-610DSN7 dostępna jest w sieci sklepów RTVEuroAGD w cenie 6499 zł. Nie jest to niska cena, ale w zamian otrzymujemy sprzęt praktycznie kompletny, który zadba o to, by nasze produkty spożywcze jak najdłużej pozostawały świeże i by zawsze smakowały wyśmienicie.