Google Maps pokaże najbardziej ekologiczną drogę do celu

Nowa funkcja ma pomóc w redukcji emisji dwutlenku węgla o milion ton rocznie.

Aplikacja Google Maps została uzupełniona o nową funkcję – od dziś w Stanach Zjednoczonych, a w przyszłym roku także w Europie. To dodatkowa informacja o tym, jak dotrzeć na miejsce przy jak najniższym wpływie środowiskowym, przygotowana w oparciu m.in. o korki i remonty na trasie.

Jak zauważa CEO Google’a, Sundar Pichai, w wielu przypadkach trasa ekologiczna to też po prostu trasa szybsza, więc ekologiczny wybór nie będzie wiązał się z wyrzeczeniami. Tymczasem cel, który wyznaczyło sobie Google, zakłada zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o milion ton w skali roku – to odpowiednik zniknięcia z dróg 200 tysięcy aut.  Polityka środowiskowa objęła też inne usługi spod parasola Google, między innymi wyszukiwarkę lotów Google Flights, która pozwoli obliczyć emisje gazów cieplarnianych przypadających na jeden fotel w konkretnym samolocie, oraz wyszukiwarkę hoteli.

Sundar Pichai przypomniał, że zmiana klimatu nie jest już odległym zagrożeniem, a coraz bardziej lokalnym i osobistym, nawiązując do pożarów lasów, powodzi i innych ekstremalnych zjawisk, które w lato wyjątkowo często zagrażały Amerykanom (i nie tylko). Rozwój nowych narzędzi to ze strony Google’a część większej strategii środowiskowej, zakładającej m.in. neutralność węglową firmy i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do 2030 roku.