Geely umieści na orbicie konstelację satelitów

Chiński producent pojazdów elektrycznych Geely ogłosił, że uruchomi swoją konstelację satelitów, aby obsługiwać nową gamę samochodów, które niedawno wprowadził na rynek.

Pojazdy otrzymają inteligentne wspomaganie jazdy bezpośrednio z orbity.

Założona w 2018 roku firma, posiada oddział zajmujący się przestrzenią kosmiczną o nazwie Geespace. Chce zbudować sieć satelitarną zapewniającą rozwiązania do autonomicznej jazdy. Do 2022 roku firma ukończyła budowę fabryki satelitów i umieściła na orbicie dziewięć z nich.

W zeszłym miesiącu firma wypuściła linię w pełni elektrycznych samochodów Yinhe. Teraz postawiła sobie za cel wystrzelenie konstelacji satelitów, która zapewni inteligentną funkcjonalność jazdy dla tej linii pojazdów.

Geespace umieści na orbicie aż 72 satelity do 2025 roku, co jest pierwszą fazą projektu. Na razie nie ujawniono szczegółów dotyczących przyszłych faz. Konstelacja będzie również wykorzystywać system nawigacji i pozycjonowania Beidou, chińską alternatywę dla GPS, aby świadczyć usługi pozycjonowania bez martwych punktów. Firma twierdzi, że system pozycjonowania będzie dokładny do centymetra.

Biorąc pod uwagę warunki geopolityczne i amerykański zakaz dostaw technologii do Chin, Geely wdroży samodzielnie opracowane układy scalone, systemy operacyjne, przetwarzanie w chmurze i sieci satelitarne, jednocześnie wdrażając swoją konstelację.

Czytaj także: Falcon Heavy wyniesie w kosmos szpiegowskie satelity