FTX podobno odzyskał 5 miliardów USD

Prawnik upadłej giełdy kryptowalut FTX założonej przez Sama Bankmana-Frieda poinformował sąd, że udało się jej odzyskać ponad 5 miliardów dolarów.

Odzyskane środki to gotówka, środki kryptowalutowe oraz papiery wartościowe.

Firma ogłosiła bankructwo w listopadzie ubiegłego roku, a amerykańscy prokuratorzy oskarżyli Bankmana-Frieda o zorganizowanie z premedytacją wielkiego oszustwa. Na skutek jego działań inwestorzy, klienci i pożyczkodawcy stracili miliardy dolarów. Adwokaci i doradcy nadzorujący upadłą spółkę próbują teraz odzyskać środki na spłatę wierzycieli.

„Zlokalizowaliśmy ponad 5 miliardów dolarów w gotówce, płynnych kryptowalutach i płynnych papierach wartościowych” – powiedział Andy Dietderich, prawnik giełdy, amerykańskiemu sędziemu upadłościowemu w Delaware na początku rozprawy, która odbyła się dzisiaj rano.

Prawnik powiedział również, że firma planuje sprzedać niestrategiczne inwestycje o wartości księgowej 4,6 miliarda dolarów. Pomimo tego, że biegli opisali księgi firmy jako niewiarygodne.

Upadek FTX był związany m.in. z niewłaściwą wyceną aktywów. Klientom FTX należy się łącznie co najmniej 8 miliardów dolarów w brakujących aktywach po implozji giełdy kryptowalut.

Czytaj także: Podwładni właściciela FTX współpracują z prokuraturą