Exynos 2200 – czym zaskoczy nas flagowy procesor Samsunga?

Wielkimi krokami zbliżamy się do premiery nowych, flagowych Samsungów z rodziny Galaxy S22. Koncern z Korei zapewne wyda zarówno warianty tych urządzeń wyposażone w procesory od Qualcomma, jak i w autorskie układy Exynos. Fani urządzeń Galaxy chętniej decydują się na zakup tabletów i smartfonów korzystających z tego pierwszego rozwiązania. Gigant chce ich przekonać do własnego CPU, dlatego w najbliższym czasie stawiał będzie w przypadku flagowców na m.in. Exynosa 2200.

fot. Samsung

Exynos 2200 może rozczarować!

Co wiemy o nowym układzie od Koreańczyków? Wstępne doniesienia i przecieki wskazują na to, że jego parametry mogą być dla nas rozczarowujące. Jeden z twitterowych leaksterów twierdzi, że GPU procesora Exynos 2200 ma oferować użytkownikom wydajność poprawioną w stosunku do poprzednika o zaledwie 17%. Warto w tym momencie przypomnieć, że nowy Exynos według zapowiedzi Samsunga ma być wyposażony w układ graficzny oparty na architekturze AMD RDNA 2. To rozwiązanie wykorzystywane m.in. w przypadku mocarnych kart graficznych Radeon RX 6000. Z tego powodu oczekiwania wobec procesora od początku były bardzo wysokie.

Czytaj też: Samsung Galaxy Z Fold 3 – mobilne biuro (i nie tylko!) w Twojej kieszeni

Pozostałe parametry Exynosa 2200? Wzrost wydajności rdzeni procesora wobec poprzednika ma być naprawdę znikomy. Wyniesie jedynie 5%. Pocieszający jest natomiast fakt, że flagowy Exynos nowej generacji w obliczeniach sztucznej inteligencji ma oferować wydajność zwiększoną o 117%. Co to oznacza dla użytkownika urządzenia wyposażonego w omawiany procesor? Już tłumaczę. Ogólna wydajność pracy smartfona lub tabletu nie będzie w znaczący sposób odbiegała od tego, co oferował poprzednik. Różnicę zrobi większa szybkość przeprowadzania obliczeń przez SI. Może to przełożyć się na przykład na wyższą jakość zdjęć i lepsze ich przetwarzanie.

A jakie jest Wasze zdanie? Czy Samsung Galaxy S22 powinien być dużo szybszy od poprzednika? A może dziś smartfony oferują nam zadowalającą wydajność i producent projektując kolejną generację smartfona powinien skupić się na poprawieniu innych jego parametrów? Zapraszamy Was do dyskusji w komentarzach!

Grafika tytułowa: Samsung