ERC 2021 czyli łaziki marsjańskie w Kielcach

2021-09-19

Na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej odbyła się siódma już edycja ERC 2021 – European Rover Challenge. W konkursie łazików marsjańskich brało udział 38 drużyn z całego świata. Impreza jest coraz popularniejsza – na żywo i online – śledziło ją prawie pół miliona osób.

W konkursie wzięło udział 38 drużyn z całego świata. Siódma edycja tych zawodów po raz pierwszy odbyła się w dwóch formułach. Drużyny rywalizowały stacjonarnie (ON-SITE) i zdalnie (REMOTE).

Nasi górą!

Pierwsze miejsca w zawodach zajęły: kielecki zespół Impuls Team (ON-SITE) oraz pochodzący z Indii DJS Antariksh (REMOTE). Drudzy w rankingu znaleźli się turecki ITU Rover Team i niemiecki ERIG. Tegoroczne podium zamykają zespoły EPFL Xplore ze Szwajcarii i RoboClyde z Wielkiej Brytanii (Szkocja). Poza trzema nagrodami głównymi przyznane zostały także dodatkowe wyróżnienia za osiągnięcia w poszczególnych kategoriach. Nagrody główne dla zwycięzców ufundowały firmy Astronika oraz GMV Innovating Solutions. Dodatkowe nagrody specjalne, zostały wręczone w imieniu firmy Thales Alenia Space Italy.

Tegoroczne konkurencje odbywały się na torze, którego powierzchnia inspirowana była fragmentem równiny wulkanicznej Marsa o nazwie Elysium Planitia. Przygotowane przez jurorów zadania odzwierciedlały pracę inżynierów największych agencji kosmicznych podczas eksploracji Marsa.

Dodatkowe atrakcje

Na miejscu oraz zdalnie można było brać udział w licznych pokazach, warsztatach i prelekcjach dotyczących lotów na Marsa, komercjalizacji Księżyca oraz wpływu kosmicznych technologii na życie na Ziemi. Fantastyczną atrakcją dla wszystkich był zrekonstruowany na torze w Kielcach największy na świecie, aktywny wulkan marsjański.

Widzowie online, jak i osoby odwiedzające kampus Politechniki Świętokrzyskiej, brali udział w debatach tematycznych odbywających się w ramach Strefy Inspiracji. Wśród nich znalazł się między innymi wideoczat z wiceszefem NASA i byłym astronautą – Robertem Cabaną. Dodatkową atrakcją był także turniej e-sportowy Rover Mechanic Challenge organizowany po raz drugi we współpracy z firmą Pyramid Games. W ramach współpracy z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym zrealizowano również w technologii 8K połączenie na żywo wydarzenia ERC z Festiwalem Ars Electronica w Linzu, w Austrii.

Odwiedzający tegoroczne ERC doceniali świetnie przygotowane przez wystawców warsztaty edukacyjne, pokazy robotów do zadań specjalnych, eksperymenty naukowe oraz możliwość pełnej interakcji z technologiami kosmicznymi i robotycznymi, prezentowanymi na miejscu. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także, przygotowana we współpracy z Konsulatem Stanów Zjednoczonych w Krakowie, specjalna wystawa fotograficzna NASA pod hasłem „From the Moon to Mars”. Z kolei w ramach współpracy ze stacją badawczą Lunares, zrealizowano także na żywo trzydniowe połączenie z trwającą w habitacie międzynarodową misją dla analogowych astronautów. Organizatorzy zadbali także o możliwość spotkań firm i instytucji, zainteresowanych działaniami proinnowacyjnymi, które towarzyszyły wydarzeniu przez wszystkie trzy dni.