Energetyka jądrowa – nowy kierunek studiów  

Politechnika Wrocławska będzie kształcić specjalistów z zakresu energetyki jądrowej. Nowy kierunek został otwarty w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji i Nauki na potrzeby realizacji programu polskiej energetyki jądrowej.

Na ten kierunek zostanie przyjętych jedynie 30 osób. Jak podaje uczelnia, rekrutacja na niego już trwa.

„Kierunek jest świeży, ale sama tematyka nie jest nowością na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym. Już w latach 70. studenci mieli tam zajęcia związane z elektrowniami jądrowymi. Kolejne kursy wprowadzano w ramach nowych specjalności na studiach pierwszego i drugiego stopnia. Wielu absolwentów pracuje obecnie w sektorze jądrowym m.in. w Kanadzie, USA czy w Korei Południowej” – podała w komunikacie wrocławska uczelnia.

Studia w całości będą poświęcone energetyce jądrowej. Dr inż. Andrzej Tatarek, prof. uczelni z Zespołu Energetyki Jądrowej w Katedrze Techniki Cieplnej, podkreślił, że nie są to studia wyłącznie dla inżynierów-energetyków.

„Zachęcamy do zainteresowania się nimi także absolwentów kierunków mechanicznych, chemicznych, górniczych, elektrycznych i związanych z automatyką”. Powiedział naukowiec cytowany w komunikacie.

Z kolei dr inż. Wojciech Zacharczuk, koordynator ds. energetyki jądrowej na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym, podkreślił, że według szacunków przy eksploatacji jednego bloku energetycznego w elektrowni jądrowej pracę może znaleźć od 500 do 700 osób o różnych kompetencjach.

„Kolejne tysiące miejsc pracy będą u kooperantów, czyli przedsiębiorstw i podmiotów administracji publicznej współpracujących z elektrowniami jądrowymi. Np. przy serwisowaniu maszyn i urządzeń, aparatury pomiarowej, przy produkcji paliwa do reaktorów, przetwarzaniu i składowaniu odpadów radioaktywnych. Czy zapewnieniu dozoru i bezpieczeństwa jądrowego” – powiedział dr Zacharczuk.

„Będą potrzebni pracownicy posiadający wiedzę z zakresu budowy, eksploatacji i bezpieczeństwa elektrowni. W pierwszej kolejności poszukiwani będą specjaliści, którzy pomogą w tłumaczeniu dokumentacji technicznej i przygotowaniu założeń tych inwestycji” – dodał prof. Tatarek.

Czytaj także: Powstanie pierwszy na świecie komercyjny reaktor termojądrowy

Źródło: PAP