Elektryczne Mercedesy tanieją w Chinach

Mercedes-Benz poinformował, że obniżył ceny niektórych swoich modeli EQE i EQS w Chinach. Jako powód podał zmieniający się popyt rynkowy na najlepsze pojazdy elektryczne.

Informacja odbiła się na notowaniach europejskiego indeksu samochodów i części (SXAPb), który spadł o 4,06%. To wskazuje na wyzwania stojące przed zagranicznymi producentami samochodów, którzy walczą o wejście na rosnący chiński rynek pojazdów elektrycznych.

Według raportu Goldman Sachs sprzedaż pojazdów elektrycznych w Chinach wzrosła o 110% od początku roku. Na ten dobry wynik miały wpływ ulgi podatkowe, które zostały wprowadzone, aby zmotywować konsumentów do odejścia od samochodów z silnikami spalinowymi.

Jednak niektórzy analitycy spodziewają się wojny cenowej w nadchodzących miesiącach. Sprzedaż w całej branży ma spowolnić w związku ze słabnącą konsumpcją i zaostrzającą się konkurencją.

Chińska marka samochodów elektrycznych Aito, wprowadzona na rynek przez Huawei i Seres Group, obniżyła ceny pod koniec października o około 1100 USD na dwa swoje modele, a Tesla obniżyła ceny nawet o 9%.

Sprzedaż czterech modeli pojazdów elektrycznych objętych obniżkami cen stanowiła 3% całkowitej sprzedaży Mercedesa w Chinach. Chodzi o pierwsze osiem miesięcy 2022 roku, jak wynika z danych Chińskiego Stowarzyszenia Samochodów Osobowych.

Cena detaliczna crossovera EQE została obniżona o 9%. Cena luksusowej limuzyny EQS o 11-22%, podał Mercedes-Benz w oświadczeniu na swojej stronie internetowej. „Segment pojazdów elektrycznych najwyższej klasy w Chinach wciąż się rozwija… Mercedes-Benz zmienia pozycję niektórych modeli EQ w Chinach” – powiedział rzecznik firmy.

Czytaj także: Mercedes EQE SUV – materiał na murowany hit?