Dynabook Portégé X40L z techonologią EyeSafe!

Dynabook, japoński producent laptopów biznesowych (dawniej Toshiba), skupia się na optymalizacji swoich urządzeń do codziennego i intensywnego użytkowania. Portégé X40L jest pierwszym notebookiem Dynabooka, w którym zastosowano technologię ograniczania emisji niebezpiecznego, niebieskiego światła przy jednoczesnym zachowaniu wierności kolorów.

Światło niebieskie – jego nadmiar szkodzi!

Naturalne światło niebieskie jest nieodłącznym elementem naszego życia i ma niewątpliwie pozytywny wpływ na człowieka. Rozbudza nas rano, poprawia nasz nastrój i nasze funkcje poznawcze, które pozwalają nam odpowiednio reagować na bodźce. Jednak to nadmiar niebieskiego światła, wynikający z codziennego użytkowania sprzętów elektronicznych, zaczyna mieć na nas negatywny wpływ.

Wyświetlacz IPS, z certyfikatem Eyesafe, rozwiązuje problem filtrowania niebieskiego światła, bez konieczności stosowania specjalnych folii lub filtrów. Wyświetlacze z certyfikatem Eyesafe są wykorzystywane także w innych urządzeniach, w tym w sprzętach używanych przez dzieci i młodzież. To właśnie ich oczy są najbardziej wrażliwe na niebieskie światło.

Jak chronić wzrok?

Istnieje kilka sposobów na przeciwdziałanie negatywnym skutkom niebieskiego światła.

Specjalny wyświetlacz z filtrem niebieskiego światła.

Z punktu widzenia użytkownika, najprostszym i najskuteczniejszym sposobem filtrowania niebieskiego światła jest odpowiedni wyświetlacz, który potrafi automatycznie zredukować intensywność wysokoenergetycznego światła niebieskiego bez wpływu na kolor obrazu. W tym właśnie kierunku zmierza Dynabook. Portégé X40L wyposażony jest w specjalny wyświetlacz z certyfikatem IPS Eyesafe. Rozwiązuje on problem filtrowania promieniowania niebieskiego automatycznie, czyniąc oglądanie bardziej przyjaznym dla oczu.

Filtry

Niestety, zdecydowana większość sprzedawanych dziś ekranów nie jest w stanie tłumić promieniowania światła niebieskiego. Dla tych urządzeń dostępne są specjalne filtry. Monitory stacjonarne, laptopy i telefony mogą być wyposażone w oddzielnie sprzedawane folie, które zmniejszają odblaski, jednocześnie ograniczając emisję niebieskiego światła, które przez nie przechodzi. Większość z tych filtrów jest przeznaczona do jednorazowego zastosowania bezpośrednio na wyświetlaczu. W przypadku telefonów komórkowych filtry te mogą również pełnić funkcję ochronną, zmniejszając ryzyko pęknięcia wyświetlacza w przypadku jego upuszczenia.

Okulary

Podobną funkcję ograniczania dawki przepuszczanego niebieskiego światła mogą pełnić także specjalne okulary. Często są one sprzedawane jako „okulary do komputera”. Przy ich zakupie dobrze jest sprawdzić parametry pod kątem obecności filtra ograniczającego niebieskie światło.

Oprogramowanie

Niebieskie światło można również wyeliminować za pomocą odpowiedniego oprogramowania. Jednak ta metoda niesie ze sobą możliwość zmiany kolorów wyświetlacza, która zazwyczaj nie jest mile widziana.

Dobre codzienne praktyki

Ze zdrowotnego punktu widzenia dobrze jest ustawić poziom jasności wyświetlacza tylko na poziom potrzebny do pracy (nie maksymalny). Najlepiej nie oglądać w ciemności wyświetlacza emitującego niebieskie światło. Wieczorem, podczas pracy przy komputerze lub telefonie, dobrze jest włączyć lampkę z ciepłym światłem i zmniejszyć jasność ekranu.

Czytaj też: Jak kupić Windows 10 na stronie Microsoftu?

A jak Wy na co dzień dbacie o swój wzrok podczas długich sesji z Waszymi komputerami?

Grafika tytułowa: Dynabook