Dłuższa żywotność elektroniki w imię ekologii?

W 2022 roku elektronika użytkowa – taka jak urządzenia mobilne – to solidny sprzęt, który może bezproblemowo służyć nam nawet przez kilka lat. Problem w tym, że w przypadku takich urządzeń rzadko możemy we własnym zakresie np. wymienić baterię. W niedalekiej przyszłości ma się to jednak zmienić – przynajmniej takie są plany Komisji Europejskiej. Jak się jednak okazuje – łatwiejsze ma być także serwisowanie naszych urządzeń!

Więcej części zamiennych dla naszych urządzeń!

Nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej – „Projektowanie telefonów komórkowych i tabletów w sposób zrównoważony” – ma przyczynić się do znaczącej poprawy jakości obsługi serwisowej. Zgodnie z założeniami tych przepisów producenci urządzeń mobilnych powinni dostarczać 15 różnych (najbardziej istotnych) części zamiennych przez co najmniej 5 lat od premiery danego urządzenia.

Poza tym żywotność elektroniki ma zostać wydłużona przez poprawienie jakości stosowanych w jej przypadku akumulatorów. Te – nie dość, że mają być wymienne – to jeszcze mają być wytrzymałe. Baterie powinny wytrzymać przynajmniej 500 pełnych ładowań, zanim ich efektywna pojemność spanie poniżej 83% pierwotnej wartości. Brzmi jak pobożne życzenie, prawda?

Producenci zatrwożą się jeszcze bardziej, gdy dowiedzą się, jakie są wytyczne odnośnie do oprogramowania urządzeń mobilnych. Według Komisji Europejskiej koncerny dostarczające nam smartfony i tablety powinny zapewnić im aktualizacje zabezpieczeń przez minimum pięć lat po zaprzestaniu sprzedaży oraz wsparcie dużymi aktualizacjami systemu przez co najmniej trzy lata. Jestem ciekaw w jaki sposób takie rozporządzenie miałoby być egzekwowane.

Czytaj też: Xbox Game Pass ze współdzieleniem kont? Microsoft daje zielone światło!

Niemniej jednak uważam, że pomysł Komisji Europejskiej jest naprawdę dobry. Niezadowoleni będą producenci, którzy co rok chcieliby nam wciskać nowe modele urządzeń. Taka polityka jednak przyczynia się do produkcji setek ton elektrośmieci, a tą powinniśmy w zdecydowany sposób ograniczać.