Demokratyzacja efektów specjalnych? Studio Petera Jacksona kupione przez Unity

Działające w nowozelandzkim Wellington Weta Digital ma na koncie efekty specjalne m.in do “Władcy Pierścieni” czy “Avatara”.

Studio Weta Digital, założone przez Petera Jacksona, twórcę m.in filmowej wersji “Władcy Pierścieni”, ma na koncie wiele spektakularnych sukcesów, jeśli chodzi o efekty specjalne, ma zostać “zdemokratyzowane” i trafić do milionów użytkowników na całym świecie. To efekt, który zapowiadają nowi właściciele studia, czyli amerykańskie Unity (“Pokemon Go”, “Call of Duty: Mobile”), którzy zapłacili Jacksonowi za część technologii, rozwiązań i zespołu inżynierów 1,6 miliarda dolarów. Jednocześnie główna część założonego w 1993 roku studia będzie działać jako samodzielny podmiot – WetaFX, z Jacksonem w roli głównego udziałowca. 

Czytaj też: Twój zwierzak wygląda znajomo? Google pomoże znaleźć odpowiednik w sztuce

„Narzędzia Weta Digital stworzyły nam nieograniczone możliwości ożywiania światów i stworzeń, które pierwotnie żyły w naszej wyobraźni” – powiedział Jackson w komunikacie odnoszącym się do transakcji. „Unity i Weta Digital mogą stworzyć wspólnie ścieżkę dla każdego artysty z dowolnej branży, aby mógł wykorzystać te niezwykle kreatywne i potężne narzędzia” – dodał. 

Zakup stwarza nowe możliwości twórcom silnika Unity, ale, jak zauważa “The Guardian”, jest też kolejnym ciosem dla nowozelandzkiej branży kreatywnej i filmowej. Podobnie została odebrana wcześniejsza decyzja Amazona, który w sierpniu zdecydował przenieść produkcję serialowej wersji “Władcy Pierścieni”, która ma kosztować ponad miliard dolarów, do Wielkiej Brytanii.