Creative Sound Blaster X5 – nowa karta dźwiękowa USB

Creative Technology wypuszcza na rynek nowe urządzenie łączące w sobie zalety kart dźwiękowej dla graczy jak i DAC-a, który przypadnie do gustu bardziej wymagającym użytkownikom. Nowe urządzenie koncernu zostało wyposażone w podzespoły klasy „audiofilskiej”. Konstrukcja zewnętrznego DAC-a składa się z takich komponentów jak: 2 przetworniki Cirrus Logic CS43198DAC, specjalnie zaprojektowany w pełni zbalansowany podwójny wzmacniacz słuchawkowy Xamp i klasowe podzespoły elektroniczne. To, co jeszcze bardziej wyróżnia X5, to fakt, że ten typ konstrukcji audio jest rzadkim znaleziskiem w swojej kategorii cenowej.

fot. Creative

Zewnętrzna karta dźwiękowa dla wymagających?

X5 to pierwszy Sound Blaster wyposażony w konstrukcję z dwoma przetwornikami cyfrowo-analogowymi – 2 przetworniki Cirrus Logic CS43198DAC, które zapewniają bezstratne odtwarzanie w wysokiej rozdzielczości w 32-bitach / 384 kHz przez PCM z ultrawysokim zakresem dynamiki do 130 dB DNR. Zastosowane przetworniki cyfrowo-analogowe mogą również dekodować formaty audio w DoP128 i DSD256 w celu strumieniowego przesyłania dźwięku o wysokim odwzorowaniu. Zniekształcenia dźwięku praktycznie nie istnieją dzięki wielobitowemu modulatorowi z nadpróbkowaniem, który zapewnia niewiarygodnie niski współczynnik całkowitych zniekształceń harmonicznych na poziomie 0,00018%.

Wzmacniacz słuchawkowy obsłuży słuchawki klasy studyjnej o impedancji do 600 omów, bez problemu poradzi sobie z bardziej wymagającymi słuchawkami konstrukcji planarno-magnetycznymi i czułymi monitorami dousznymi o impedancji wyjściowej 1 om. W przypadku Sound Blaster X5 zastosowano podwójne dyskretne przedwzmacniacze x-amp, co w połączeniu z konfiguracją z dwoma przetwornikami cyfrowo-analogowymi i dwoma gniazdami Xamp zapewnia w pełni zbalansowane wyjście słuchawkowe.

Sound Blaster X5 to istny kombajn z wieloma opcjami połączeń. Przetwornik analogowo cyfrowy USB jest wyposażony w odbiornik Bluetooth. Umożliwia on podłączanie bezprzewodowego nadajnika audio do dedykowanego portu hosta audio USB-A, przesyłanie strumieniowe dźwięku z preferowanego urządzenia, a także bezprzewodowe odtwarzanie dźwięku na zestawie słuchawkowym Bluetooth. Port hosta audio USB-A obsługuje też zewnętrzne głośniki USB, mikrofony i zestawy słuchawkowe.

fot. Creative

Karta dodatkowo oferuje liczne opcje łączności, między innymi dwukierunkowe złącza RCA i optyczne TOSLINK, port wejściowy mikrofonu 3,5 mm z łatwo dostępnym pokrętłem wzmocnienia mikrofonu, a także port audio USB-C, który jednocześnie zasila kartę Sound Blaster X5. DAC wyposażony jest również w gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, do którego można podłączać powszechnie dostępne słuchawki i zbalansowane gniazdo 4,4 mm dla słuchawek klasy studyjnej. Sound Blaster X5 posiada zestaw przycisków i przełączników na panelu przednim, które zapewniają łatwy i intuicyjny dostęp do funkcji karty dźwiękowej. Dzięki temu masz na wyciągnięcie ręki opcje, takie jak włączanie korektora sterowanego przez procesor DSP, szybkie zwiększanie lub zmniejszanie wzmocnienia wejścia mikrofonu/słuchawek, wyciszenie lub wyłączanie wyciszenia mikrofonu, a także wyłączenie wszystkich mechanizmów przetwarzania za pomocą przełącznika Tryb Bezpośredni.

Bardziej wymagający użytkownicy, którzy chcą dostosowywać własne sygnatury dźwiękowe, mogą to zrobić dzięki aplikacji Creative, gdzie mogą dokonywać regulacji za pomocą 10-pasmowego wykresu częstotliwości korekcji. Dodatkowo w aplikacji możemy dodawać efekty Acoustic Engine, takie jak Surround, Crystalizer, Bass lub Dialog+, lub korzystać z funkcji CrystalVoice w celu poprawy jakości komunikacji. Gdy masz ochotę na grę, tryb Scout poprawia sygnały dźwiękowe w grze, aby podkreślić szczegóły i aby uzyskać przewagę nad innymi graczami. Sound Blaster X5 obsługuje również ASIO 2.2 do odtwarzania i nagrywania z niskimi opóźnieniami.

fot. Creative

Czytaj też: SkyShowtime – oto oficjalna data premiery serwisu!

Sound Blaster X5 kosztuje 1399zł i jest dostępny w sklepie internetowym Creative. Dajcie koniecznie znać w komentarzach, czy korzystacie ze sprzętu tego typu!

Grafka tytułowa: Creative