Creative Live! Mic M3. Mikrofon kierunkowy i dookólny.

Creative Technology wprowadza do sprzedaży Creative Live! Mic M3. To mikrofon który oferuje do wyboru kardioidalną lub dookólną biegunową charakterystykę kierunku. Urządzenie przeznaczone jest do streamowania, nagrywania wokalu czy rozmów konferencyjnych.

Monitory wysokiej jakości zwykle mają bardzo dokładnie zdefiniowany sposób rejestrowania dźwięku. Albo mają charakterystykę dookólną czyli „zbierają” wszystkie dźwięki dookoła albo kierunkową, zwaną fachowo kardioidalną. Najnowszy mikrofon Creative może pracować w obu trybach. Do tego jest to urządzenie bardzo wysokiej jakości – dźwięk nagrywany jest z częstotliwością próbkowania aż 96 kHz przy 24-bitowej rozdzielczości. Złącze USB umożliwia podłączenie typu plug and play do każdego typu komputera.

Charakterystyka kierunkowa kardioidalna i dookólna

Creative Live! Mic M3 otrzymuje dwie czternastomilimetrowe kapsuły mikrofonowe dla dwóch trybów biegunowej charakterystyki kierunkowej: kardioidalnej i dookólnej, pomiędzy którymi możemy przełączyć się za pomocą pokrętła sterującego umieszczonego na odbudowie mikrofonu. Charakterystyka kardioidalna to tryb skupiony na froncie, idealny do jednoosobowych nagrań i najlepiej nadający do przechwytywania dźwięków bezpośrednio przed mikrofonem. Charakterystyka dookólna to tryb działający pod każdym kątem, który rejestruje dźwięki równomiernie ze wszystkich kierunków i doskonale sprawdza się przy połączeniach konferencyjnych podcastach z wieloma użytkownikami przebywającymi w jednym pomieszczeniu.

Monitorowanie dźwięku i kontrola wyciszenia

Rejestrowany dźwięk można monitorować w czasie rzeczywistym za pomocą słuchawek. Mikrofon posiada zintegrowany port typu jack 3,5 mm, co umożliwia kontrolowanie jakości, głośności, wychwytywanie zakłóceń podczas nagrania.

Głośność odsłuchy można regulować za pomocą dedykowanego pokrętła umieszczonego z przedniej strony mikrofonu. Dodatkowo na przedniej obudowie mikrofonu znajduje się wyjątkowo przydatny przycisk wyciszania mikrofonu, któremu towarzyszy wskaźnik wyciszenia w postaci diody LED.

Magnetyczny pop filtr i regulowany stojak

Producent dostarcza wraz z mikrofonem magnetyczny pop filtr, za pomocą, którego stłumimy niepożądane dźwięki w tle oraz zredukujemy efekty głosek plozywnych. Zastosowanie wspomnianego pop filtra polepszy jakość rozmów podczas gier i wideokonferencji. Tzw. niechciane efekty plozywne charakteryzują się zakłóceniami takimi jak nagłe trzaski w wymowie i artykulacją spółgłosek takich jak B, P, T, K czy D, które mogą brzmieć nazbyt ostro przy wysokim poziomie głośności. W standardzie Creative Live! Mic M3 posiada regulowany stojak biurkowy, który można pochylić nawet o 90°. Mikrofon jest kompatybilny ze statywami posiadającymi standard łączenia typu ¼-20 UNC, dzięki czemu możemy go ustawić i skonfigurować wedle wszelakich upodobań i do każdych zastosowań, w których sprzęt sprawdzi się najlepiej. Mikrofon, pop filtr, stojak wykonane są z dobrej jakości materiałów, a całość wygląda bardzo dobrze i  estetycznie.

Creative Live! Mic M3 kkosztuje 279zł.

Pełna specyfikacja techniczna mikrofonu znajduje się tutaj