Chiny wystrzelą megakonstelacje satelitów

Jak podaje serwis Space News, Chiny rzucają wyzwanie dominacji Starlinka i przygotowują się do budowy megakonstelacji łączy szerokopasmowych.

W tym celu wkrótce wystrzelą szereg satelitów, które trafią na niską orbitę ziemską (ang. low Earth orbit – LEO).

Technologia napędowa drugiego stopnia Yuanzheng-2 zostanie po raz pierwszy zastosowana przez Chiny na pokładzie Long March 5B, który jest ich ciężkim pojazdem nośnym. Do startu ma dojść z chińskiego obiektu Wenchang. Oświadczenie głównego wykonawcy projektu, China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC) potwierdziło, że nowa konfiguracja Long March 5B i górnego stopnia zostanie wykorzystana do wystrzelenia satelitów dla sieci satelitarnej o niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO).

Według Space News, w ciągu najbliższych kilku lat Chiny mają zbudować megakonstelację szerokopasmową złożoną z 13 tysięcy satelitów.

Chiński operator satelitarny China Satcom do tej pory skupiał się przede wszystkim na zaspokajaniu wewnętrznych potrzeb z satelitów umieszczonych na orbitach geostacjonarnych.

Sytuacja ma się zmienić w ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat, ponieważ władza w Pekinie koncentruje się na rozmieszczeniu globalnej sieci satelitów o niskiej orbicie okołoziemskiej. Projekt wspierany przez rząd może zmienić zasady gry i utrudnić konkurencji ze świata zachodniego dogonienie Chin w tej dziedzinie.  

W ciągu ostatniej dekady liczba chińskich misji kosmicznych wzrosła ponad czterokrotnie, do ponad 60 w 2022 roku.

Czytaj także: Satelity wojskowe komunikują się w kosmosie