ChatGPT źródłem zagrożeń!
Nowe narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, takie jak ChatGPT, rewolucjonizują sposób, w jaki pracujemy. Jednak przedsiębiorcy muszą się zmierzyć z rosnącym zagrożeniem, jakie niesie ze sobą ten dynamiczny rozwój technologii. Według globalnego badania firmy Riskonnect, przeprowadzonego wśród 300 specjalistów ds. ryzyka i zgodności, 93% firm zdaje sobie sprawę z ryzyka związanego z użyciem narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji. Niestety, tylko 9% z nich jest gotowa na skuteczne zarządzanie tymi zagrożeniami.
Sztuczna inteligencja może szkodzić
Badanie wykazało, że główne obawy dotyczą prywatności danych i kwestii cybernetycznych (65%), decyzji podejmowanych przez pracowników na podstawie niedokładnych informacji (60%), nadużyć pracowników i ryzyka etycznego (55%) oraz ryzyka związanego z prawami autorskimi i własnością intelektualną (34%). Co zaskakujące, jedynie 17% firm przeszkoliło swój personel w zakresie zagrożeń związanych z generatywną sztuczną inteligencją. To oznacza, że większość organizacji może być narażona na niebezpieczeństwa związane z niewłaściwym wykorzystaniem tych nowoczesnych narzędzi.
„To zaniedbanie najczęściej wynika z szaleńczego tempa w jakim rozwijają się nowe technologie. Firmy często nie wiedzą jak się w tej sytuacji odnaleźć, od czego w ogóle zacząć. Poza tym może to oznaczać, że przedsiębiorstwa nie odczuwają jeszcze wpływu tych zagrożeń. Najwyraźniej większość z nich stosuje podejście „poczekaj i zobacz”. Niemniej biorąc pod uwagę szybko rosnącą popularność takich narzędzi jak ChatGPT, firmy prędzej czy później zmienią swoje nastawienie i podejmą odpowiednia działania w kierunku edukacji personelu.” – zauważa Justyna Materowicz Business Unit Manager w firmie Senetic
Raport Riskonnect podkreśla także rosnące zagrożenie cybernetyczne, gdzie niemal połowa respondentów uznaje ransomware i naruszenia bezpieczeństwa za największe zagrożenia dla swojej działalności. Z prognoz wynika, że w 2023 r. opłaty za ransomware mogą sięgnąć 900 milionów dolarów, a średni koszt poniesiony przez ofiarę ataku wynosi 4,45 miliona dolarów, nie licząc samego okupu.
Generatywna sztuczna inteligencja stanowi tu kluczowy czynnik, zwiększając możliwości hakerów. Jej rola w próbach włamań na konta wzrosła ponad czterokrotnie w pierwszym kwartale 2023 r. w porównaniu z całym 2022 r., co podkreśla pilną potrzebę skutecznych strategii zarządzania ryzykiem w erze rozwijającej się sztucznej inteligencji. Przedsiębiorcy muszą działać szybko i skutecznie, aby zminimalizować te nowoczesne zagrożenia i chronić swoje organizacje przed potencjalnymi konsekwencjami.
Czytaj też: Opera to najchętniej wybierana przeglądarka mobilna w Polsce!
Grafika tytułowa: Rolf van Root / Unsplash