CES 2023: Oto co ma dla nas AMD!

Targi CES 2023, które odbywają się w Las Vegas to nie tylko doskonała okazja do zaprezentowania swoich nowości dla producentów elektroniki użytkowej, ale i dla koncernów odpowiedzialnych za przygotowywanie komponentów dla komputerów, smartfonów itp. Dziś w nocy odbyła się konferencja AMD, w trakcie której poznaliśmy propozycje giganta na ten rok.

Nowości dla laptopów i pecetów!

„Czerwoni” zaprezentowali kilka rozwiązań, które mają zmienić reguły gry na rynku. Nie da się ukryć, że są to produkty konkurencyjne wobec propozycji takich rywali, jak NVIDIA czy Intel. Na które nowości od AMD szczególnie warto zwrócić uwagę?

Układy z rodziny AMD Ryzen 7040 to pierwsze procesory x86 z wbudowanym akceleratorem sztucznej inteligencji (Ryzen AI). Produkowane będą w 4-nanometrowym procesie technologicznym i zaoferują nawet 8 rdzeni Zen 4 oraz najszybszy na świecie zintegrowany układ graficzny na bazie architektury RDNA 3. Z pewnością sprawdzą się w przypadku urządzeń dedykowanych pracy kreatywnej. Na uwagę zasługuje także rodzina AMD Ryzen 7045. To pierwsze chipletowe procesory mobilne, które wyposażone w nawet 16 rdzeni Zen 4 zaoferują najwięcej mocy wśród rozwiązań do laptopów.

Nie zabrakło nowości dla pecetowców. Osoby oczekujące bezkompromisowej mocy zainteresują na pewno AMD Ryzen 7000X3D. Będą to najszybsze procesory w ofercie koncernu dedykowane komputerom gamingowym. W ich przypadku postawiono na wsparcie zaawansowanej technologii AMD 3D V-Cache. Układy będą występować w konfiguracjach z 8, 12 i 16 rdzeniami oraz odpowiednio 104, 140 i 144 MB pamięci podręcznej. Fanom rozwiązań energooszczędnych dedykowane będą AMD Ryzen serii 7000 w wersji 65W, które cechował będzie obniżony współczynnik TDP. W zestawie z nimi dostarczane będą systemy chłodzenia z serii AMD Wraith.

Na sam koniec dobra wiadomość dla fanów gamingowych laptopów. Pokazano mobilne karty graficzne AMD Radeon serii RX 7000M i 7000S. Dzięki nowatorskiej konstrukcji możliwe będzie montowanie ich nawet na pokładzie bardzo smukłych notebooków. Producent postawi w ich przypadku na architekturę RDNA 3 oraz autorskie technologie AMD SmartShift i SmartAccess, które mają zapewnić maksymalną wydajność nawet w przypadku najbardziej wymagających zadań.

Czytaj też: CES 2023: Nowe laptopy ASUS do pracy

Grafika tytułowa: AMD