Będzie konflikt Apple – Unia Europejska?

Nie od dziś wiadomo, że lada moment wszystkie smartfony sprzedawane na terenie Unii Europejskiej będą wyposażone w złącze USB-C. Tak radykalne zmiany czekają również iPhone. Apple zdaje sobie z tego sprawę i już w tym roku ma nam zaserwować taki port na pokładzie swoich nowych smartfonów. Kością niezgody między koncernem z Cupertino a europejskimi urzędnikami jest jednak sprawa funkcjonalności owych złącz.

fot. Victor Serban / Unsplash

Czy Apple postawi na swoim?

Apple zamierza dostosować się do unijnych przepisów – przynajmniej w pewnym sensie. Amerykanie chcą bowiem zablokować niektóre możliwości oferowane przez ichniejsze złącze USB-C dla niecertyfikowanych akcesoriów – czyli takich, z których sprzedaży gigant nie będzie czerpać korzyści. Organy Unii Europejskiej nie chcą jednak zgodzić się na taki scenariusz. W kierunku Apple posypały się groźby.

Może dojść do sytuacji, w której unijni urzędnicy zakażą sprzedaży smartfonów iPhone na terenie państw członkowskich Wspólnoty. To jednak bardzo radykalny scenariusz, którego z pewnością nie chciałaby doczekać się żadna ze stron. Apple bowiem ma potężny udział w europejskim rynku urządzeń mobilnych. Urzędnicy wiedzą, że nieodpowiedzialnie podjęta decyzja mogłaby rozzłościć europejskich fanów iPhone.

Czytaj też: Tesla wkracza do świata subskrypcji!

Być może więc konieczne będzie wypracowanie jakiegoś rozsądnego kompromisu? Będziemy śledzić informacje w tej kwestii. Gdy tylko pojawią się jakieś konstruktywne informacje – damy Wam znać!

Grafika tytułowa: Quinn Battick / Unsplash