Apple potwierdza – będą iPhone’y z USB-C!

Apple przez wiele lat serwowało nam urządzenia wyposażone w autorski port Ligntning. W ostatnich latach jednak coś drgnęło w filozofii wyznawanej w tej kwestii przez koncern z Cupertino i popularne złącze USB-C zaczęło trafiać m.in. na pokład tabletów iPad. Jak się okazuje, z wielu względów amerykański koncern postawi na nie wkrótce także w przypadku smartfonów iPhone!

Dyrektywa unijna wymusza zmiany!

Wskutek wojny na Ukrainie Apple musiało opuścić bardzo lukratywny dla koncernu rynek rosyjski. Ta decyzja odbiła się w pewien sposób na wynikach sprzedaży osiąganych przez giganta. Wkrótce jednak w sieci opublikowano inne, bardzo istotne dla koncernu z Cupertino wieści. Unia Europejska nakazała, aby wszystkie telefony sprzedawane w jej krajach członkowskich od jesieni 2024 roku używały złącza USB-C, jeśli korzystają z ładowania przewodowego. Tak potężnego rynku Apple nie może sobie odpuścić. Musi się więc dostosować.

Nie wiadomo jeszcze, czy złącze USB-C zaoferuje nam iPhone 15. Na pewno natomiast będzie ono wymuszone w przypadku iPhone 16, który zadebiutuje właśnie jesienią 2024 roku. Nadchodzącą zmianę w kwestii doboru portu ładowania potwierdziła już starszy wiceprezes Apple ds. globalnego marketingu – Greg Joswiak. Plany koncernu zostały wyjawione w trakcie wywiadu z dziennikarką The Wall Street Journal – Joanną Stern. Joswiak zapytany o to, czy Apple zastosuje USB-C w przypadku smartfonów iPhone odpowiedział krótko:

„Oczywiście będziemy musieli się podporządkować. Nie mamy wyboru.”

Czytaj też: Oto harmonogram Samsunga związany z wdrożeniem Androida 13!

Nie wiadomo jeszcze, czy Apple wprowadzi USB-C do iPhone’ów na skalę globalną, czy tylko wyłącznie na wybranych rynkach. Na jakieś wartościowe informacje w tej kwestii z pewnością przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Grafika tytułowa: Brandon Romanchuk / Unsplash