App Store traci z powodu gier

Przychody netto Apple App Store spadły we wrześniu o około 5%, podał jeden z największych banków inwestycyjnych świata Morgan Stanley. To największy spadek przychodów firmy od czasu rozpoczęcia prowadzenia analiz w 2015 roku.

App Store odnotował spadki na rynkach w USA, Kanadzie i Japonii, informuje dzisiaj analityk banku Erik Woodring. Jego analiza opierała się na danych z Sensor Tower, firmy śledzącej pobieranie i sprzedaż aplikacji.

Według analizy bankowej głównym winowajcą spadku były przychody z gier, które według danych spadły we wrześniu aż o 14%. Klienci Apple mogą wydawać mniej z powodu obaw ekonomicznych, napisał Woodring. Na całym świecie konsumenci zmagają się z rosnącą inflacją i ryzykiem recesji.

„Uważamy, że ostatnie wyniki App Store jasno pokazują, że globalny konsument ograniczył wydatki w App Store. Jego uznaniowe dochody są przenoszone do obszarów stłumionego popytu” – napisał Woodring w nocie.

Analitycy Morgan Stanley spodziewają się również spadku sprzedaży w Google Play, głównym sklepie z aplikacjami na Androida. Szacują, że we wrześniu przychody spadły tam o 9%.

Apple nie raportuje sprzedaży App Store, ale uwzględnia ją w ramach działalności usługowej. Obejmuje ona także również gwarancje i subskrypcje, takie jak Apple One. Morgan Stanley oczekuje, że całkowite przychody Apple z usług wykażą 8% wzrost we wrześniu.

Dział usług Apple był punktem centralnym dla inwestorów, którzy chcą, aby klienci iPhone’a i Maca wydawali więcej po zakupieniu swoich urządzeń. W kwartale czerwcowym Apple odnotował 12% wzrost przychodów z usług do 19,6 mld USD.

Luca Maestri, szef finansów Apple, powiedział w lipcu, że firma spodziewa się mniej niż 12% wzrostu usług we wrześniu ze względu na otoczenie makroekonomiczne i mocny dolar amerykański.

Maestri obwiniał również o trudne porównania do podwyższonych wyników usług podczas pandemii Covid-19.

Czytaj także: Nie tylko sprzęt! Idą podwyżki w App Store!