Aplikacja Google Wiadomości przypomni ci, byś odpisał na SMS-a

Drobne “ulepszenie” testowane było od kilku miesięcy,  nie każdy jednak zachwyca się nową funkcjonalnością.

Część użytkowników aplikacji Wiadomości, oficjalnego narzędzia Google do SMS-ów, MMS-ów i czatów informuje, że testowana kilka miesięcy temu funkcja, przypominająca o tym, że nie odpowiedzieliśmy na wiadomość, będzie wprowadzona na szerszą skalę i obejmie wszystkich użytkowników narzędzia. Trudno wyobrazić sobie, po co tak naprawdę firma chce dodatkowo przypominać o zaległej sms-owej korespondencji – oczywiście poza jest silniejszym przywiązaniem użytkowników do ekranów smartfona. Trudno jednak uwierzyć, by taki sposób przyniósł skutek inny niż poirytowanie użytkowników.

Czytaj też: Dostałeś “ultimatum” od Facebooka? Wyjaśniamy, czym jest Facebook Protect

Z dotychczasowych informacji wynika, że “Nudges”, czyli przypominajki-poszturchiwanki, dotyczyć będą dwóch rodzajów wiadomości – tych, na które nie odpowiedzieliśmy i tych, które być może potrzebują kontynuacji wątku i przypomnienia z naszej strony. Dzięki funkcji po jakimś czasie porzucone wątki dadzą o sobie znać na ekranie głównym, wyświetlając się wraz z datą otrzymania wiadomości i towarzyszącym pytaniem o to, czy chcemy odpowiedzieć. 

Tak wyglądają nowe przypominajki w Wiadomościach (zdjęcie: Android Policy)

Michael Perrigo z serwisu Chrome Unboxed pisze o wątpliwościach dotyczących tego, jak nowa funkcja wykorzystuje sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe i sugeruje, że podobne sugestie budzą obawy co do prywatności użytkowników – którzy w końcu mają prawo do zakończenia niechcianej konwersacji bez przypominania podobnego do informacji o koszyku porzuconym w e-sklepie. Innymi słowy, nową przypominajkę od Google’a można podsumować słowami – mała rzecz, a smuci.

Zdjęcie: Andrej Lisakov/ Unsplash