Andromeda OS na wideo! Taki miał być następca Windows Mobile?

Microsoft od jakiegoś czasu jest obecny na rynku smartfonów ze swoimi hybrydowymi Surface Duo pracującymi pod kontrolą Androida. Jeszcze kilka lat temu koncern z Redmond planował podbój rynku urządzeniami pracującymi pod kontrolą nowej generacji mobilnego Windowsa. Plany jednak nie wypaliły. Dziś możemy natomiast zobaczyć, jak działało oprogramowanie znane pod roboczą nazwą Andromeda OS na jednym z testowych smartfonów.

Andromeda OS – zmarnowana szansa na rozwój mobilnego Windowsa?

Wideo przedstawiające nam oprogramowanie znane pod roboczą nazwą Andromeda OS zaprezentował serwis Windows Central. Jak widzimy na materiale, sam interfejs systemu dla smartfonów Microsoftu nie odbiegałby w znaczący sposób od Windows 10 Mobile. Zostałby natomiast wzbogacony o elementy i funkcje znane z desktopowego Windowsa 10. Koncern z Redmond snuł w tamtych czasach marzenia o zunifikowanej platformie z uniwersalnymi aplikacjami pisanymi dla smartfonów, tabletów i komputerów.

Andromeda OS miał zadebiutować na pokładzie Surface Duo pierwszej generacji. Microsoft jednak nie zdecydował się na tak odważny eksperyment i postawił w przypadku swojego pierwszego, składanego smartfona na system Android. To była dobra decyzja. Szkoda jednak, że Andromeda OS został porzucony. Być może w dłuższej perspektywie czasu oprogramowanie zostałoby dopracowane i zyskałoby pokaźne grono fanów.

Czytaj też: Motorola Moto G200 – świetny smartfon za uczciwe pieniądze!

Czasu jednak nie cofniemy. Microsoft musi teraz skupić się na rozwijaniu Androida dla Surface Duo obydwu generacji i unikaniu wpadek takich, jak ta z udostępnieniem Androida 11 dla swojego pionierskiego smartfona. Czekamy z niecierpliwością na Androida 12L dla obydwu urządzeń, oraz na premierę Surface Duo 3, która spodziewana jest jesienią bieżącego roku.