AMD Radeon RX 6600 XT – dwie wiadomości

W końcu jest. Zgodnie z deklaracjami producenta, 11 sierpnia w sklepach pojawiły się karty AMD Radeon RX 6600 XT. To dobra wiadomość. A gorsza – premierowe ceny są wyższe od 30 do 40 proc.

AMD wprowadza do sprzedaży karty graficzne AMD Radeon RX 6600 XT. Model ten, tak jak pozostałe karty z serii RX 6000, bazuje na architekturze RDNA2 i oferuje obsługę szeregu inteligentnych funkcji, jak AMD Smart Access Memory, AMD FidelityFX Super Resolution, AMD Radeon Boost, AMD Radeon Anti-Lag, które zapewniają niezwykłe możliwości w grach dodatkowo podnosząc wydajność i minimalizując opóźnienia. ASRock, ASUS, Biostar, Gigabyte, MSI, PowerColor, SAPPHIRE, XFX i Yeston wprowadzają od 11 sierpnia modele kart Radeon RX 6600 XT, którego sugerowana cena wyjściowa wynosi 379 dol. Również w tym miesiącu producenci OEM i integratorzy systemów wprowadzą na rynek komputery wyposażone w ten model karty graficznej.

Według deklaracji producenta karta powinna kosztować w przeliczeniu na złotówki ponad 1,8 tys. zł z podatkiem VAT (nie licząc marży dystrybutora, która zwykle nie przekracza kilku proc. i sprzedawcy – standardowo od kilku do kilkunastu proc.) Niestety w dniu premiery za karty RX 6600 XT trzeba zapłacić co najmniej 2,5 tys. zł, czyli prawie 40 proc. więcej, co świadczy albo o zawyżonej cenie wyjściowej albo o dużej marży w kanale, która może wynikać ze starego jak świat mechanizmu wzrostu ceny w przypadku przewagi popytu nad podażą). Trzeba jednak podkreślić, że to i tak ciągle mniej, niż w przypadku porównywalnej pod względem wydajności karty konkurencji.