Nocny start rakiety Vega-C z Gujany. Europa szykuje przełomową misję z satelitami 3D i klimatycznym MicroCarb!

W nocy z 25 na 26 lipca z europejskiego kosmodromu w Gujanie Francuskiej wystartuje rakieta Vega-C, rozpoczynając ważną misję dla europejskiego sektora kosmicznego. Lot ten będzie szczególny ze względu na podwójny ładunek: cztery satelity CO3D przygotowane przez firmę Airbus oraz instrument MicroCarb opracowany przez francuską agencję kosmiczną CNES. To technologicznie złożona misja, której sukces może umocnić pozycję Europy na globalnym rynku usług obserwacyjnych.

Konstelacja CO3D, czyli „Constellation Optique en 3D”, to projekt mający na celu tworzenie trójwymiarowych map naszej planety z niskiej orbity okołoziemskiej. Cztery niewielkie satelity będą rejestrować dane z wysoką rozdzielczością, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego na precyzyjne modele terenu. Uzyskane dane znajdą zastosowanie w urbanistyce, zarządzaniu kryzysowym czy ochronie środowiska.

Drugim kluczowym ładunkiem misji jest MicroCarb – satelita zaprojektowany do globalnego monitorowania źródeł i pochłaniaczy dwutlenku węgla. Jest to pierwszy europejski instrument o takiej specyfice, którego celem jest uzupełnienie wiedzy na temat cyklu węglowego Ziemi. Projekt ten realizowany jest we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną, która odpowiada za jego wyniesienie na orbitę w imieniu Komisji Europejskiej.

Rakieta Vega-C, będąca nową generacją w rodzinie lekkich europejskich nośników, mierzy 35 metrów wysokości i może transportować ładunki o masie do 2300 kg. Jej trzy pierwsze stopnie napędzane są paliwem stałym, a czwarty – na paliwo ciekłe – odpowiada za precyzyjne rozmieszczenie satelitów na wyznaczonej orbicie. To właśnie ta konfiguracja zapewnia jej uniwersalność i wysoką efektywność kosztową przy mniejszych misjach.

Program Vega-C jest realizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną we współpracy z firmą Avio, pełniącą rolę głównego wykonawcy i projektanta systemu. Usługi startowe zapewnia natomiast Arianespace, odpowiedzialna za operacyjne wykonanie misji. Nadchodzący lot ma potwierdzić gotowość Europy do realizacji skomplikowanych zadań orbitalnych z myślą o środowisku, nauce i gospodarce.

Źródło ESA

Czytaj też: Astronauci już odcięci od świata! NASA rozpoczyna ostatni etap przed startem misji Crew-11!

Grafika tytułowa stworzona z wykorzystaniem AI