Polski naukowiec bliski przełomu w walce z rakiem mózgu? Nowatorska metoda z Lublina może zmienić onkologię!

Zespół naukowców z Instytutu Nauk Biologicznych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, kierowany przez dr. Adriana Zająca, jest na tropie jednej z najbardziej przełomowych metod leczenia agresywnych nowotworów mózgu. Glejaki, znane ze swojej złośliwości i odporności na tradycyjne terapie, mogą wkrótce doczekać się terapii celowanej, której fundamentem jest programowana śmierć komórkowa. Dotychczasowe ustalenia zespołu wskazują, że manipulacja określonymi białkami w komórkach nowotworowych może uruchomić proces autodestrukcji komórki rakowej bez naruszania zdrowych tkanek.

Glejaki, oprócz swojej inwazyjności, charakteryzują się wysoką zdolnością do tworzenia przerzutów – przede wszystkim do płuc, wątroby, kości i węzłów chłonnych. Trudność leczenia polega m.in. na tym, że nowotwór ten potrafi „oszukiwać” mechanizmy obronne organizmu i unikać apoptozy, czyli naturalnego procesu śmierci komórkowej. Zespół z UMCS przyjrzał się szczegółowo molekularnym zależnościom między apoptozą a autofagią, które, choć mogą prowadzić do śmierci komórki, odgrywają zupełnie inne role w jej fizjologii i patologii.

Badania zespołu z Lublina wykazały, że białka obecne w glejakach mogą pełnić rolę „przełączników”, decydujących o tym, czy komórka ulegnie zaprogramowanej śmierci, czy przejdzie proces regeneracji. Kluczowe jest tu zrozumienie, które z tych białek aktywują apoptozę, a które ją hamują. Tego typu mechanizmy pozwalają lepiej zrozumieć nie tylko rozwój nowotworów, ale również przebieg wielu chorób neurodegeneracyjnych. Wnioski płynące z badań mogą zatem znaleźć zastosowanie nie tylko w onkologii, ale też w neurologii.

Przełomowe podejście badawcze z Lublina zostało już dostrzeżone na krajowym i międzynarodowym poziomie. Polska Akademia Nauk nagrodziła dr. Adriana Zająca za najlepszą pracę naukową młodego naukowca z Lubelszczyzny. Co więcej, jego osiągnięcia zostały zauważone przez środowisko amerykańskie – naukowiec został zaproszony do elitarnego programu badawczego Harvard Medical School, współfinansowanego przez Akademię Badań Medycznych. To potwierdzenie, że polska nauka ma realny wpływ na światowy rozwój medycyny.

Jeśli badania zakończą się sukcesem, ich zastosowanie w terapii glejaków może oznaczać całkowicie nową erę w leczeniu nowotworów mózgu – skuteczniejszą, celowaną i mniej obciążającą dla pacjentów. Nowatorska metoda programowania śmierci komórkowej może okazać się nie tylko szansą na dłuższe życie chorych, ale i inspiracją do rozwoju podobnych strategii w walce z innymi trudnymi nowotworami. Zespół dr. Zająca daje nadzieję na przełom, na który świat onkologii czeka od lat.

Źródło: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej  w Lublinie

Czytaj też: Zamiast plastiku? Naukowiec z Houston stworzył supermateriał z bakterii i azotku boru!

Grafika tytułowa: National Cancer Institute / Unsplash