Planowane cesarskie cięcie a ryzyko białaczki u dzieci? Naukowcy biją na alarm!
Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z renomowanego Karolinska Institutet wzbudza niepokój w środowisku medycznym i społecznym. Wynika z niego, że dzieci urodzone przez planowane cesarskie cięcie mogą być bardziej narażone na rozwój ostrej białaczki limfoblastycznej (ALL), najczęściej diagnozowanej postaci nowotworu krwi u najmłodszych. Choć eksperci zastrzegają, że mówimy o niewielkim wzroście ryzyka, skala badania i precyzja analizy sprawiają, że warto przyjrzeć się tym wynikom bliżej.
Analiza objęła dane aż 2,5 miliona dzieci urodzonych w Szwecji w latach 1982–1989 i 1999–2015. Blisko 15,5 proc. z nich przyszło na świat przez cesarskie cięcie – to niemal 376 tysięcy przypadków. W całej badanej populacji 1495 dzieci zachorowało na białaczkę, co pozwoliło badaczom na przeprowadzenie szczegółowej analizy powiązań między sposobem narodzin a ryzykiem nowotworowym w dzieciństwie i późniejszych latach.
Kluczowym elementem badania było rozróżnienie między planowanym a nagłym cesarskim cięciem. Okazało się, że to właśnie w grupie dzieci urodzonych przez wcześniej zaplanowane cięcia statystycznie częściej rozwijała się białaczka, szczególnie jej limfoblastyczna odmiana. Ryzyko zachorowania na ALL było o 21 procent wyższe w porównaniu z dziećmi urodzonymi naturalnie, a w przypadku B-ALL – o 29 procent.
Co istotne, badacze wzięli pod uwagę inne czynniki mogące wpływać na wyniki – m.in. stan zdrowia matek i dzieci, wiek, płeć czy czynniki środowiskowe. Mimo to powiązanie między planowanym cięciem a większym ryzykiem zachorowania na ALL pozostało wyraźne. Zależność ta była szczególnie widoczna u chłopców i u młodszych dzieci. To może sugerować, że niektóre mechanizmy biologiczne związane z porodem chirurgicznym mają wpływ na rozwój układu odpornościowego.
Choć naukowcy zaznaczają, że ryzyko zachorowania wciąż pozostaje niskie i nie powinno być powodem do niepokoju w przypadku wskazań medycznych do planowanego cesarskiego cięcia, wyniki badania mogą skłonić lekarzy i pacjentki do jeszcze dokładniejszego rozważenia wszystkich opcji. Zwłaszcza że decyzja o rodzaju porodu ma konsekwencje nie tylko tu i teraz, ale – jak się okazuje – również w dłuższej perspektywie zdrowotnej dziecka.
Źródło: Karolinska Institutet
Czytaj też: Odkrycie naukowców z USA. Ten składnik diety może pomóc pozbyć się „wiecznych chemikaliów” z organizmu!
Grafika tytułowa: Camylla Battani / Unsplash