Polski astronauta kończy historyczną misję IGNIS! Już wkrótce spektakularny powrót na Ziemię!
Czteroosobowa załoga misji Axiom Mission 4 (Ax-4) zakończy niebawem swój pobyt na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jak informuje Polska Agencja Kosmiczna, undocking kapsuły SpaceX Dragon „Grace”, czyli jej odłączenie od ISS, ma nastąpić nie wcześniej niż w poniedziałek 14 lipca o godz. 13:05 czasu polskiego (7:05 ET). Powrót astronautów na Ziemię – obejmujący wejście w atmosferę i wodowanie u wybrzeży Kalifornii – zaplanowano na wtorek. Transmisję tego wydarzenia będzie można śledzić na żywo dzięki współpracy Axiom Space, NASA i SpaceX.
Podczas około dwutygodniowego pobytu w przestrzeni kosmicznej, członkowie misji przeprowadzili szereg eksperymentów, które mają znaczenie zarówno dla przyszłych lotów kosmicznych, jak i dla badań prowadzonych na Ziemi. W ramach misji IGNIS zrealizowano trzy eksperymenty Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), dotyczące m.in. zdrowia kości oraz stymulacji mięśni, a także aż trzynaście projektów opracowanych przez polskie firmy i instytucje naukowe. Testowane rozwiązania dotyczyły pięciu kluczowych obszarów: biologii, biotechnologii, badań nad człowiekiem, materiałoznawstwa oraz innowacyjnych technologii.
Misja IGNIS nie ograniczała się wyłącznie do badań naukowych – była również silnie związana z edukacją. W jej ramach zorganizowano „lekcje z kosmosu”, które uczniowie w całej Polsce mogli śledzić na żywo. Dzieci i młodzież brały udział w konkursach i eksperymentach projektowanych z myślą o popularyzacji nauki. Nauczyciele mieli okazję uczestniczyć w specjalnych szkoleniach, a projekt „Klucz do kosmosu” umożliwił aż 10 000 placówek edukacyjnych zdobycie zestawów do nauki podstaw elektroniki i alfabetu Morse’a.
Udział Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego w misji IGNIS ma również wymiar strategiczny. Jest on pierwszym polskim astronautą, który bierze udział w komercyjnej misji załogowej w ramach ESA. Jego obecność na pokładzie ISS symbolizuje rosnącą rolę Polski w europejskim i światowym sektorze kosmicznym. Realizacja projektów badawczych w mikrograwitacji znacząco zwiększa kompetencje rodzimych instytucji naukowych i firm technologicznych.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, na której gościła załoga Ax-4, to kluczowe laboratorium badawcze znajdujące się 400 km nad Ziemią. Od ponad dwóch dekad ISS umożliwia prowadzenie unikalnych eksperymentów w warunkach nieważkości. Krążąc wokół naszej planety z prędkością ponad 28 000 km/h i wykonując 16 okrążeń dziennie, stacja zapewnia niezwykłe warunki do obserwacji oraz eksperymentów, które nierzadko wpływają na codzienne życie na Ziemi.
Źródło: Polska Agencja Kosmiczna
Czytaj też: Europejska rewolucja kosmiczna? ESA stawia na pięć firm. Gra toczy się o spore pieniądze!
Grafika tytułowa: ©ESA (ESA Standard Licence)