Polska firma Scanway na orbicie Księżyca – ESA stawia na naszą technologię w przełomowej misji kosmicznej!
Scanway – polska firma technologiczna z dziewięcioletnim doświadczeniem – została wybrana przez Europejską Agencję Kosmiczną do realizacji kluczowego komponentu planowanej na 2026 rok misji księżycowej, realizowanej wspólnie z amerykańską spółką Intuitive Machines. W ramach kontraktu o wartości 500 tys. euro, spółka dostarczy zarówno instrument optyczny, jak i kompletny system przetwarzania danych satelitarnych. Projekt potrwa do 2027 roku i stanie się pierwszym w Europie komercyjnym rozwiązaniem tego typu – otwierając przed krajami UE dostęp do zobrazowań powierzchni Księżyca.
System przygotowany przez Scanway umożliwi przetwarzanie zdjęć powierzchni Srebrnego Globu z wykorzystaniem autorskiej technologii Hydra, dotąd stosowanej w przemyśle. Po raz pierwszy technologia ta zostanie wykorzystana w kosmosie. Dane zebrane przez teleskop Scanway będą obejmować tysiące kilometrów kwadratowych powierzchni Księżyca, a ich przetwarzanie pozwoli na zaawansowaną analizę i zapis w oficjalnych bazach ESA. To historyczny moment dla polskiego sektora kosmicznego – pierwszy raz rodzima firma dostarcza instrument optyczny do misji eksploracyjnej poza Ziemią.
Kontrakt z ESA to także ważna synergia dwóch filarów działalności Scanway: segmentów Space i Industry. Firma przenosi swoje doświadczenia z zastosowań przemysłowych do sektora kosmicznego, oferując kompleksowe podejście do przetwarzania danych obrazowych – od akwizycji, przez analizę, aż po predykcję zdarzeń. Tak zintegrowany łańcuch wartości stanowi unikat nie tylko w skali Europy, ale również na rynku globalnym. Dzięki temu Scanway zyskuje przewagę technologiczną i możliwość ekspansji na najbardziej dochodową część branży – tzw. downstream.
Zamówienie instrumentu optycznego przez Intuitive Machines – złożone w grudniu 2024 roku – pozwoliło na zacieśnienie współpracy między amerykańskim partnerem a Scanway. Finalnie to właśnie polska firma nie tylko dostarczy teleskop, ale i zajmie się przetwarzaniem pozyskiwanych przez niego danych. Tego rodzaju współpraca z międzynarodowymi graczami i agencją ESA podkreśla rosnącą rolę Polski w eksploracji kosmicznej oraz stawia Scanway w roli strategicznego gracza w europejskiej kosmonautyce.
Potencjał rynku misji księżycowych rośnie w zawrotnym tempie – według danych Euroconsult, jego wartość zwiększy się z 11 mld USD w 2023 roku do niemal 17 mld USD w 2032. W ciągu dekady liczba eksploracyjnych misji kosmicznych ma się potroić, z czego aż 31% będą stanowiły misje księżycowe. Na tym tle wkład Scanway jawi się jako kamień milowy – zarówno dla firmy, jak i całego polskiego sektora high-tech.
Źródło: Scanway
Czytaj też: Nowa międzygwiezdna kometa pędzi przez Układ Słoneczny. To dopiero trzeci taki przypadek w historii!
Grafika tytułowa: Andrew Hughes / Unsplash