Rusza wsparcie w leczeniu trudno gojących się ran

Przewlekłe rany to cichy, ale poważny problem zdrowia publicznego, który może dotyczyć nawet 6% dorosłych na świecie. Ich leczenie bywa długotrwałe, kosztowne i nieskuteczne, co obciąża nie tylko pacjentów, ale również systemy opieki zdrowotnej. W związku ze starzeniem się społeczeństw i rosnącą liczbą chorób metabolicznych, takich jak cukrzyca, skala tego wyzwania ma tylko wzrosnąć. Odpowiedzią naukowców na ten narastający problem jest projekt Remod-Healing.

W ramach tej międzynarodowej inicjatywy badacze chcą przełamać bariery w diagnostyce i leczeniu ran poprzez skupienie się na macierzy zewnątrzkomórkowej (ECM) – strukturze, która odgrywa kluczową rolę w procesie regeneracji skóry. Szczególne znaczenie przypisują aktywności enzymów proteolitycznych, które mogą zakłócać naturalny przebieg gojenia, prowadząc do powikłań, blizn, a nawet martwicy. Zrozumienie tych mechanizmów może stać się podstawą do stworzenia nowoczesnych metod terapeutycznych.

Projekt Remod-Healing realizowany jest przez 14 instytucji z Europy i Ameryki Łacińskiej. Wspólnie dążą one do wyodrębnienia nowych biomarkerów oraz identyfikacji celów terapeutycznych, które pozwolą na bardziej precyzyjne i skuteczne leczenie ran. Kluczowe będzie również poznanie interakcji proteaz z ich substratami i naturalnymi inhibitorami, co pozwoli opracować chemiczne narzędzia badawcze i otworzy drogę do innowacyjnych rozwiązań farmakologicznych.

Znaczący wkład w projekt wnosi Politechnika Wrocławska, która otrzyma ponad 250 tys. euro na prowadzenie badań. Całościowo budżet przedsięwzięcia wynosi 3,6 mln euro, a jego liderem jest renomowane francuskie Centre national de la recherche scientifique (CNRS). Dzięki współpracy międzynarodowych zespołów, projekt ma szansę stworzyć podwaliny pod rewolucję w leczeniu trudno gojących się ran.

Inicjatywa Remod-Healing to przykład naukowego podejścia do problemu o ogromnym znaczeniu społecznym i medycznym. Jeśli badaczom uda się zrealizować założone cele, efekty ich pracy mogą poprawić jakość życia milionów pacjentów na całym świecie i jednocześnie odciążyć systemy ochrony zdrowia poprzez skuteczniejsze i szybsze leczenie ran.

Źródło: Politechnika Wrocławska

Czytaj też: Lek-opatrunek na trudno gojące się rany już wkrótce?

Grafika tytułowa: RDNE Stock Project / Pexels