Naukowcy zbadali najnowszy prototyp buta dla maratończyków. Wnioski zaskakują?

Nowy prototyp buta maratońskiego opracowany przez firmę Puma z wykorzystaniem zaawansowanych algorytmów projektowych może zrewolucjonizować rynek obuwia sportowego. Naukowcy z University of Massachusetts Amherst potwierdzili, że model Puma Fast-R 3 poprawia ekonomię biegu nawet o 3,6%. To wynik bezprecedensowy, zważywszy na fakt, że od 2016 roku – czyli momentu pojawienia się tzw. „super butów” – granica poprawy utrzymywała się w przedziale 1–1,5%.

Za przełomowe wyniki odpowiada zespół biomechanika Woutera Hoogkamera, który testował cztery topowe modele AFT (Advanced Footwear Technology): Nike Alphafly 3, Adidas Adios Pro Evo 1, Puma Fast-R 2 oraz wspomniany prototyp Fast-R 3. Różnice w ekonomii biegu między konkurencyjnymi modelami były znikome – zazwyczaj oscylowały wokół 1%. Tym większe wrażenie robi wynik osiągnięty przez najnowszy projekt Pumy.

Sekret skuteczności nowego buta tkwi w innowacyjnym procesie jego tworzenia. Puma całkowicie zmieniła podejście do projektowania, wykorzystując cyfrowe modele i analizę elementów skończonych. Dzięki temu jeszcze przed stworzeniem fizycznego prototypu inżynierowie mogli dobrać najlepsze parametry: rozmieszczenie pianki, twardość materiałów, kształt płyty węglowej i jej sztywność.

Celem było zmniejszenie masy buta przy jednoczesnym zwiększeniu zdolności do magazynowania i oddawania energii. Jak pokazują testy laboratoryjne, ten balans został osiągnięty – i to w sposób znacznie bardziej efektywny niż w przypadku obecnych liderów rynku. Hoogkamer przyznaje, że od czasu wprowadzenia pierwszych AFT przez Nike nie widział tak znaczącej poprawy parametrów biegowych.

Jeśli rezultaty te znajdą potwierdzenie w warunkach wyścigowych, możemy być świadkami nowej ery w biegach długodystansowych. Prototyp Fast-R 3 ma szansę nie tylko zdetronizować obecnych liderów, ale również przesunąć granice możliwości sportowców – nie dzięki dodatkowym godzinom treningu, lecz dzięki technologii, która robi różnicę już na poziomie obuwia.

Źródło: University of Massachusetts Amherst

Czytaj też: Lek-opatrunek na trudno gojące się rany już wkrótce?

Grafika tytułowa: Mārtiņš Zemlickis / Unsplash