Naukowcy przywracają do życia prehistoryczne algi

Naukowcom z Instytutu Leibniza ds. Badań Morza Bałtyckiego w Warnemünde (IOW) udało się osiągnąć spektakularny sukces. W ramach projektu PHYTOARK zespół badawczy zdołał przywrócić do życia glony, które przez niemal 7000 lat spoczywały w głębinach Morza Bałtyckiego, pozbawione dostępu do światła i tlenu. To odkrycie rzuca nowe światło na możliwości przetrwania i reaktywacji mikroorganizmów w ekstremalnych warunkach.

Podczas ekspedycji badawczej w 2021 roku, na pokładzie statku Elisabeth Mann Borgese, pobrano rdzenie osadów z głębokości 240 metrów we wschodniej części Kotliny Gotlandzkiej. Analiza próbek pozwoliła na identyfikację i reaktywację komórek okrzemek Skeletonema marinoi – gatunku fitoplanktonu typowego dla wiosennych zakwitów w Bałtyku. Algi udało się „ożywić” w dziewięciu próbkach, pochodzących z różnych faz klimatycznych basenu Morza Bałtyckiego.

Zdumiewające jest to, że Skeletonema marinoi wykazywała pełną żywotność, porównywalną z dzisiejszymi populacjami. Tempo podziału komórek wyniosło średnio 0,31 mitozy na dzień, a aktywność fotosyntetyczna osiągała poziom 184 mikromoli tlenu na miligram chlorofilu w ciągu godziny. Są to parametry typowe dla współczesnych fitoplanktonów, co dowodzi, że ich zdolności adaptacyjne i mechanizmy przetrwania są nadzwyczaj trwałe.

Osady Morza Bałtyckiego, określane mianem kapsuł czasu, stanowią bezcenne archiwum historii środowiska i ewolucji organizmów. Badania prowadzone w ramach projektu PHYTOARK – finansowanego przez Stowarzyszenie Leibniza – mają na celu nie tylko analizę przeszłości Bałtyku, ale i prognozowanie jego przyszłości w obliczu zmian klimatycznych. Wyniki opublikowano w prestiżowym czasopiśmie ISME.

Ożywienie glonów po tysiącleciach spoczynku to bezprecedensowe osiągnięcie w dziedzinie paleoekologii. Dotychczas znane były przypadki reaktywacji nasion roślin czy drobnych skorupiaków, jednak wskrzeszenie mikroalg z osadów wodnych sprzed 7000 lat to nowość na skalę światową. To dowód na to, że życie potrafi przetrwać w najbardziej nieoczekiwanych formach i miejscach.

Źródło: Instytut Leibniza

Czytaj też: Polacy znaleźli na plaży skarb sprzed 2500 lat?

Grafika tytułowa: Edward Jenner / Pexels