Naukowcy po raz pierwszy zaobserwowali cichy „krzyk” ludzkiej skóry

Komórki nabłonkowe, dotąd uważane za bierne struktury ochronne skóry i narządów, zaskakująco wykazują zdolność do cichej, ale precyzyjnej komunikacji bioelektrycznej. Odkrycie to zmienia dotychczasowe przekonania w biologii komórkowej, pokazując, że nie tylko neurony czy komórki serca przekazują impulsy elektryczne w organizmie człowieka.

Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Massachusetts Amherst – prof. Roberta K. Barretta i dr hab. Sun-Min Yu – wykazały, że komórki nabłonkowe potrafią „porozumiewać się” poprzez długotrwałe sygnały elektryczne. Nie są to jednak szybkie wyładowania neuroprzekaźników, lecz powolny przepływ jonów wapnia, który rozchodzi się nawet na kilkadziesiąt długości komórki. Eksperyment z wykorzystaniem chipa z elektrodami i hodowli komórkowej potwierdził, że ten typ komórek generuje zauważalne zmiany napięcia.

Doświadczenia polegały m.in. na użyciu lasera do aktywacji pojedynczych komórek, co pozwalało śledzić kierunek i zasięg sygnału. Naukowcy byli zaskoczeni, że „rozmowa” między komórkami mogła trwać ponad pięć godzin. Co więcej, sygnały te miały potencjał podobny do tych rejestrowanych w neuronach, choć ich przebieg był znacznie wolniejszy.

To przełomowe odkrycie, opublikowane w prestiżowym „Proceedings of the National Academy of Sciences”, otwiera nowe możliwości w zakresie biomedycyny. Może ono przyczynić się m.in. do opracowania nowoczesnych czujników bioelektrycznych noszonych bezpośrednio na skórze oraz wspierać rozwój technologii przyspieszających gojenie się ran.

Odkrycie Granicka i Yu przypomina, że organizm człowieka nadal skrywa wiele tajemnic, a łączenie dziedzin – jak inżynieria materiałowa i biologia – może prowadzić do niespodziewanych przełomów. Komórki nabłonkowe, przez lata ignorowane pod kątem komunikacji, okazują się uczestnikami biologicznego dialogu, który może zmienić nasze rozumienie funkcjonowania ciała.

Źródło: University of Massachusetts Amherst

Czytaj też: Aspiryna i przerzuty niektórych nowotworów. Nowe odkrycie!

Grafika tytułowa: Edward Jenner / Pexels