Starożytne sarmackie cmentarzyska odkryte w regionie Atyrau
Archeolodzy dokonali przełomowego odkrycia w Kazachstanie, odnajdując starożytne sarmackie grobowce w regionie Atyrau. Wykopaliska w kurhanie Karabau-2, położonym w dystrykcie Kyzylkoga, ujawniły dziewięć miejsc pochówku, z których siedem zachowało się w dobrym stanie. Znaleziska datowane na V wiek p.n.e. dostarczają nowych informacji o kulturze i rytuałach pogrzebowych Sarmatów, potwierdzając ich bogactwo i wysoką pozycję społeczną.
W grobowcach odnaleziono szczątki ludzkie oraz imponującą kolekcję złotej biżuterii, broni i ceramiki. Część pochówków miała charakter zbiorowy, co skłoniło badaczy do określenia ich mianem „grobowców królewskich”. Jak podkreśla Marat Kasenov, szef zespołu wykopaliskowego, wśród niemal 1000 artefaktów znalazło się około 100 złotych ozdób przedstawiających wizerunki lampartów, tygrysów, niedźwiedzi i antylop, co wskazuje na silne powiązania z kulturą zwierzęcą charakterystyczną dla stepowych cywilizacji.
Wyjątkowym znaleziskiem są również dwie drewniane misy, które, jak zauważyli badacze, nigdy wcześniej nie zostały odkryte w podobnych stanowiskach archeologicznych. Znaleziska te przechodzą obecnie proces konserwacji, aby umożliwić ich dokładniejsze zbadanie i przyszłą ekspozycję w muzeach. To dowód na rozwinięte rzemiosło Sarmatów oraz ich kontakt z innymi kulturami Eurazji.
Jak podkreśla Galamat Bazarbayev z Muzeum w Atyrau, szczególną wartość mają także złote aplikacje na odzieży oraz imponująca 370-gramowa bransoleta w kształcie lamparta górskiego. Odkrycia te rzucają nowe światło na życie elit sarmackich i potwierdzają, że ten lud koczowniczy posiadał nie tylko bogactwo, ale i zaawansowane tradycje artystyczne.
Źródło: TheAstanaTimes/archaeology.org
Czytaj też: Choroba Parkinsona. Nowe odkrycie naukowców!
Grafika tytułowa: Katherine Kromberg / Unsplash