Pogorszenie wzroku astronautów na stacji kosmicznej. Jak im pomóc?

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej zaprezentowali przełomowe wyniki badań dotyczących wpływu warunków symulowanych misji kosmicznych na zdrowie wzroku. Eksperymenty przeprowadzono na uczestnikach pięciu analogowych misji w polskiej bazie Lunares w Pile, jednej z największych tego typu placówek w Europie. Wyniki pokazują, że już dwutygodniowa izolacja wystarczy, by u badanych pojawiły się problemy z ostrością wzroku, bóle oczu czy trudności z koncentracją na bliskich obiektach.

Jednym z kluczowych odkryć jest to, że część problemów ze wzrokiem analogowych astronautów może wynikać z tzw. stresu punktu bliży, spowodowanego długotrwałą pracą wzroku na małych odległościach w sztucznie oświetlonych pomieszczeniach. Co istotne, tego rodzaju dolegliwości mogą być łatwiejsze do zapobiegania niż te, które dotykają astronautów przebywających w mikrograwitacji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To odkrycie otwiera nowe możliwości w przygotowywaniu załóg do przyszłych misji kosmicznych.

Badania prowadzono przez 11 miesięcy na grupie 32 uczestników, sprawdzając ich ostrość wzroku, zdolności akomodacyjne oraz współpracę obuoczności przed i po zakończeniu misji. Wyniki wskazują na zmniejszoną zdolność do utrzymywania ostrości na bliskich obiektach oraz większą podatność na efekty uciążliwego oświetlenia fluorescencyjnego. Uczestnicy często zgłaszali także trudności z percepcją głębi oraz problemy z czytaniem i koncentracją.

Autorki badania, dr inż. Izabela Garaszczuk i dr hab. inż. arch. Marta Rusnak, podkreślają, że kolejnym krokiem w ich pracy będzie opracowanie skutecznych ćwiczeń wzrokowych, które pomogą minimalizować zaobserwowane problemy. Jak podkreślają, ich praca nie tylko wspiera przygotowanie przyszłych misji kosmicznych, ale także rzuca nowe światło na wpływ izolacji na zdrowie w ekstremalnych warunkach. Publikacja wyników w prestiżowym czasopiśmie „Acta Astronautica” to dowód na światowy poziom badań prowadzonych w Polsce.

Źródło: Politechnika Wrocławska

Czytaj też: Amerykańskie Siły Kosmiczne mają 2,3 mld dolarów na komercyjne usługi satelitarne

Grafika tytułowa: Brian McGowan / Unsplash