Materiały budowlane pod lupą polsko-czeskiego zespołu naukowców

Polscy naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, we współpracy z badaczami z Czech, rozpoczęli ambitny projekt badawczy, którego celem jest opracowanie innowacyjnych, przyjaznych środowisku cementów recyklingowych. Projekt zatytułowany „Hydratacja i trwałość innowacyjnych cementów niskoklinkierowych zawierających odpady cementowe poddane wymuszonej karbonatyzacji” otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 1,35 mln zł w ramach konkursu Weave-UNISONO. Przedsięwzięcie zakłada analizę właściwości hydratacyjnych i trwałości nowych materiałów, z uwzględnieniem ich potencjału recyklingowego.

Badania są prowadzone pod kierownictwem dr. inż. Radosława Mroza z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH, a zespół czeski prowadzi dr inż. Konstantinos Sotiriadis z Instytutu Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej Akademii Nauk Republiki Czeskiej. Projekt skupia się na formułowaniu cementów trójskładnikowych zawierających odpady cementowe (CCPFs) i analizie ich wpływu na środowisko, właściwości użytkowe oraz trwałość w określonych warunkach eksploatacyjnych.

Wyniki badań mogą stanowić przełom w recyklingu odpadów betonowych, które obecnie są głównie składowane. Pozyskane informacje przyczynią się do tworzenia nowoczesnych materiałów budowlanych o niskim śladzie węglowym, wpisujących się w cele zrównoważonego rozwoju Unii Europejskiej. Oczekuje się, że opracowane technologie znajdą zastosowanie zarówno w budownictwie, jak i w procesach recyklingu, podnosząc efektywność wykorzystania surowców.

Rezultaty projektu będą szeroko prezentowane na międzynarodowych konferencjach oraz publikowane w renomowanych czasopismach naukowych, co może wzmocnić pozycję Polski w dziedzinie nowoczesnych badań materiałowych. Inicjatywa ta stanowi krok w stronę bardziej ekologicznego i zrównoważonego przemysłu budowlanego.

Źródło: AGH

Czytaj też: Twierdza z epoki brązu na Kaukazie zbadana z użyciem drona

Grafika tytułowa: Rodolfo Quirós / Pexels