Na Słowacji odkryto tajemniczą podziemną strukturę
W słowackiej wsi Dubovany, w pobliżu miejscowego cmentarza, doszło do nieoczekiwanego odkrycia archeologicznego. Ziemia zapadła się, odsłaniając podziemną strukturę, która wzbudziła zainteresowanie ekspertów ds. dziedzictwa kulturowego. Badacze szybko zidentyfikowali znalezisko jako starożytny „loch” – podziemną komorę, która mogła służyć do przechowywania żywności lub jako schronienie w trudnych czasach.
Lochy tego typu, charakterystyczne dla regionów z miękkimi osadami, takimi jak lessy i glina, są niezwykle rzadkie na Słowacji. Historycy podkreślają, że często wchodziło się do nich przez budowle naziemne, a czasami pełniły one funkcję więzień. To właśnie od takich struktur pochodzi popularne słowackie wyrażenie „zavrieť do lochu” (wrzucić kogoś do więzienia), które wywodzi się z niemieckiego słowa oznaczającego „dziurę”.
Archeolodzy, badając teren zapadliska, odnaleźli fragmenty ceramiki, z których najstarszy datowany jest na okres kultury La Tène, około 450 roku p.n.e. Znalezisko to rzuca nowe światło na historię regionu i sugeruje, że podziemne przestrzenie mogły być użytkowane już w czasach starożytnych.
Choć badania nad tego typu strukturami na Słowacji są jeszcze ograniczone, podobne lochy zostały już dobrze udokumentowane w sąsiednich regionach – na Morawach, w Austrii i Niemczech. Odkrycie w Dubovany może być początkiem szerszych badań nad tym mało poznanym elementem dziedzictwa kulturowego.
Źródło: The Slovak Spectator
Czytaj też: Archeolodzy są dopiero na początku drogi odkrywania głównych miast Majów
Grafika tytułowa wygenerowana w DALL-E