Starożytne pismo odkryte podczas wykopalisk w Palaepafos
Cypryjski Departament Starożytności ogłosił odkrycie starożytnego pisma cypryjskiego, które zostało znalezione na ścianie datowanej na VI wiek p.n.e. podczas wykopalisk w Palaepafos. Badania prowadzone przez studentów i doktorantów z Narodowego Uniwersytetu Kapodistriasa w Atenach w tym roku koncentrowały się na pomniku znajdującym się na północ od monumentalnego muru w kształcie litery P, który ma 186 metrów długości i jest skierowany ku morzu. Zespół badawczy kontynuuje prace w tym regionie od czterech lat.
Pierwotnie sądzono, że odkryty pomnik mógł być częścią fortyfikacji, pełniąc funkcję wieży obronnej. Jednak najnowsze badania wskazują, że nie był on powiązany z żadną budowlą obronną, a jego przeznaczenie prawdopodobnie było religijne. Znalezienie pisma cypryjskiego na tej ścianie dostarcza nowych informacji na temat funkcji tego miejsca w starożytności.
Wykopaliska obejmowały również badanie tunelu przebijającego ścianę na głębokości 2,3 metra. Choć przeznaczenie tego tunelu pozostaje niejasne, jedna z teorii sugeruje, że może on pochodzić z okresu oblężenia Palaepafos przez Persów w latach 499/498 p.n.e. Ciekawym odkryciem z ubiegłego roku były również wizerunki dwóch wyrytych statków, które przypominają obrazy statków znalezione w Kition.
Wykopaliska w Palaepafos mają długą historię, sięgającą lat 50. XX wieku, kiedy rozpoczęły je brytyjskie ekspedycje. Ostatnie prace prowadzone były przez zespół z Uniwersytetu Cypryjskiego w latach 2006–2008. Mimo licznych odkryć, takich jak 186-metrowa ściana, datowanie niektórych jej części oraz pełne zrozumienie jej przeznaczenia pozostają wciąż tajemnicą.
Źródło: cyprus-mail.com/archaeology.org
Czytaj też: Egzotyczne owoce docierały do Irlandii już w czasach rzymskich!
Grafika tytułowa wygenerowana w DALL-E