Słuchanie muzyki w szpitalach powinno być obowiązkowe?

Nowa metaanaliza przeprowadzona przez zespół naukowców z California Northstate University wykazuje, że słuchanie muzyki może pomóc pacjentom w szybszej rekonwalescencji po operacji. Badania zaprezentowane na Kongresie Klinicznym Amerykańskiego Kolegium Chirurgów 2024 dowodzą, że muzyka, nawet jeśli nie jest to klasyczna muzyka poważna, ma pozytywny wpływ na proces leczenia.

Zespół badawczy przeanalizował 35 wcześniejszych badań, z których wynika, że pacjenci słuchający muzyki doświadczali mniejszych dolegliwości bólowych, mniejszego zapotrzebowania na opioidy, niższego poziomu lęku oraz stabilniejszego tętna. Zdaniem naukowców spadek poziomu kortyzolu może przyczynić się do szybszej regeneracji organizmu po operacji.

Co ciekawe, słuchanie muzyki, w porównaniu do innych terapii takich jak medytacja czy pilates, nie wymaga dużego wysiłku ani skupienia. Ponadto, muzyka jest stosunkowo tanim sposobem na wspomaganie procesu zdrowienia, co czyni ją dostępną dla szerokiego kręgu pacjentów.

Dzięki tym odkryciom eksperci zalecają pacjentom planującym zabieg operacyjny, by przygotowali sobie playlistę z ulubionymi utworami. Słuchanie muzyki po operacji może okazać się skuteczną metodą wspomagającą powrót do zdrowia.

Źródło: cosmosmagazine.com

Czytaj też: Jak lepiej sypiać? Pięć minut ekstremalnego zimna wystarczy!

Grafika tytułowa: Fath / Unsplash