Starożytny warsztat jubilerski odkryty w Kuwejcie!

Zespół polskich i kuwejckich archeologów dokonał przełomowego odkrycia na stanowisku Bahra 1 w północnym Kuwejcie, odsłaniając prehistoryczny warsztat jubilerski datowany na okres Ubaid (5500–4000 p.n.e.). W warsztacie znaleziono unikalne ozdoby z muszli oraz fragmenty ceramiki, w tym także niewypalonej, co wskazuje na zaawansowane techniki rzemieślnicze sprzed ponad 7000 lat. Odkrycie to rzuca nowe światło na historię regionu, sugerując, że Bahra 1 mogło być jednym z najstarszych centrów kulturowych w Zatoce Perskiej.

W tym sezonie badawczym archeolodzy znaleźli również glinianą figurkę o charakterystycznych cechach ludzkiej twarzy – skośnych oczach i płaskim nosie, typowych dla kultury Ubaid. Zdaniem naukowców figurka ta mogła mieć znaczenie rytualne, związane z wierzeniami ówczesnych mieszkańców. Takie znaleziska pomagają lepiej zrozumieć życie codzienne i duchowe tej odległej epoki.

Badania prowadzone są w ramach polsko-kuwejckiej współpracy archeologicznej, koordynowanej przez Polskie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego i Kuwejcką Narodową Radę Kultury. Projekt, który początkowo obejmował badania ratunkowe związane z budową nowego miasta w regionie Al-Subiyah, ewoluował, obejmując kolejne kluczowe stanowiska w regionie.

Odkrycie w Bahra 1 jest znaczącym wkładem w archeologię Bliskiego Wschodu, wskazując na zaawansowany poziom społeczności Ubaid. To prehistoryczne stanowisko zyskuje na znaczeniu jako wyjątkowe źródło wiedzy o najwcześniejszych cywilizacjach osiadłych w Zatoce Perskiej.

Źródło: archaeology.org/arabtimesonline.com

Czytaj też: Pierwsi ludzie na Tasmanii – wiemy o nich coraz więcej!

Grafika tytułowa: Edgar Soto / Unsplash