Zagadkowy pochówek znaleziony w Belgii

Szkielet człowieka pochowanego w pozycji embrionalnej składa się w rzeczywistości z kości co najmniej pięciu osób, które żyły na przestrzeni 2500 lat.

Szkielet wydobyty z rzymskiego cmentarzyska w Belgii zaskoczył archeologów. Odkryli, że jest on w rzeczywistości o 2500 lat starszy niż zakładali. Przyglądając się bliżej szkieletowi, archeolodzy odkryli coś jeszcze bardziej nieoczekiwanego. Szkielet składał się z kości co najmniej pięciu osób, które żyły w odstępie trzech tysiącleci.

Wykopaliska na cmentarzu w mieście Pommerœul w Belgii, w pobliżu granicy z Francją, w latach 70. przyniosły 76 pochówków kremacyjnych i jeden pochówek ciała w pozycji płodowej. Powiązane artefakty i styl pochówku sugerują, że kremacje były rzymskie i datowane na II-III wiek n.e. Chociaż pochówek szkieletu w pozycji płodowej jest nietypowy dla rzymskiego cmentarza, kopacze znaleźli szpilkę kostną w stylu rzymskim w pobliżu czaszki i doszli do wniosku, że grób prawdopodobnie pochodzi z epoki rzymskiej.

Analiza radiowęglowa przeprowadzona w 2019 r. potwierdziła, że wszystkie kremacje pochodzą z okresu rzymskiego. Jednak, co zaskakujące, daty radiowęglowe z nienaruszonego szkieletu pochodziły z trzech różnych epok w okresie neolitu (7000 do 3000 p.n.e.), co skłoniło archeologów do zbadania grobu i jego unikalnej zawartości.

W badaniu opublikowanym 23 października w czasopiśmie Antiquity, naukowcy rzucili światło na znaczenie złożonego pochówku za pomocą wielu technik, w tym analizy szkieletu, datowania radiowęglowego i sekwencjonowania starożytnego DNA.

– Jest prawdopodobne, że więcej niż 5 osób przyczyniło się do powstania” osobnika”, ale 5 zostało potwierdzonych przez DNA – powiedział Barbara Veselka, archeolog z Vrije Universiteit Brussel, Veselka.

Rzymska szpilka kostna znaleziona w pobliżu czaszki została datowana radiowęglowo na lata 69-210 n.e., a analiza genetyczna czaszki wykazała, że pochodzi ona od kobiety żyjącej w czasach rzymskich, około III-IV wieku.

Źródło: livescience.com

Czytaj też: Wirus opryszczki może zainfekować mózg!

Grafika tytułowa: Trnava University / Unsplash