Odnaleziono tajemniczą, zatopioną świątynię

U wybrzeży Włoch, w okolicach Neapolu, odnaleziono wreszcie starożytną świątynię, którą zbudowali arabscy imigranci reprezentujący kulturę nabatejską.

Archeolodzy odkryli starożytne ołtarze i marmurowe płyty z inskrypcjami zanurzone wzdłuż włoskiego wybrzeża w pobliżu Neapolu. Znaleziska są prawdopodobnie pozostałościami liczącej 2000 lat świątyni zbudowanej przez imigrantów z Nabataea, starożytnego królestwa na Półwyspie Arabskim, którego wykuty w skale „Skarbiec” pojawił się w filmie „Indiana Jones i ostatnia krucjata”.

Jednak skomplikowana świątynia została później zasypana mieszanką betonu i potłuczonej ceramiki, prawdopodobnie z powodu opuszczenia tego obszaru przez zagranicznych handlarzy, zgodnie z badaniem w czasopiśmie Antiquity.

– Dla mnie było to jedno z najbardziej nieoczekiwanych odkryć – powiedział autor badania Michele Stefanile, archeolog morski z Southern Graduate School (Scuola Superiore Meridionale), instytutu edukacyjnego w Neapolu.

Położenie świątyni

Świątynia znajduje się u wybrzeży Pozzuoli, miasta w wulkanicznym Campi Flegrei, około 10 mil (16 kilometrów) na wschód od Neapolu. W czasach rzymskich miasto było znane jako Puteoli i było dużym portem, do którego przybijały statki z całego rzymskiego świata, aby przywieźć towary handlowe, takie jak zboże.

Aktywność wulkaniczna na przestrzeni wieków znacząco zmieniła linię brzegową w Pozzuoli, zanurzając i zachowując około 1,2 mili (2 km) rzymskich magazynów i innych budynków związanych ze starożytną dzielnicą portową. Artefakty wydobyte z morza już w XVIII wieku sugerowały istnienie zakopanej świątyni, ale nikt nie wiedział dokładnie gdzie.

Stefanile i jego zespół odkryli, że świątynia została celowo zasypana w II wieku n.e. mieszanką betonu i potłuczonej ceramiki.

Prawdopodobnie po podboju Arabii przez Trajana w 106 r. n.e. Nabatejczycy nie mieli już możliwości swobodnego handlu w Puteoli i prawdopodobnie opuścili port – powiedział Michele Stefanile.

Źródło: livescience.com

Czytaj też: Świetliki rozświetlały mrok już w czasach dinozaurów?

Grafika tytułowa wygenerowana w DALL-E