Świetliki rozświetlały mrok już w czasach dinozaurów?

Najnowsze badania wskazują na to, że przodkowie świetlików zdążyli już w mezozoiku wykształcić charakterystyczny świecący odwłok.

Według zespołu kierowanego przez paleontologa Chenyanga Cai z Chińskiej Akademii Nauk, odkryty niedawno świetlik, który przez miliony lat wspaniale zachował się w złotym bursztynie, może przynieść pewne odpowiedzi w tej materii.

Bursztynowa kapsuła czasu dla owadów

Jak przypomina portal branżowy to drugi taki mezozoiczny świetlik znaleziony w bursztynie z Myanmar. Pierwszy, „Protoluciola albertalleni”, miał również pięknie zachowaną latarnię świetlika. A bioluminescencyjny chrząszcz z innej rodziny został również znaleziony w tym samym złożu bursztynu.

Dla naukowców to nowe odkrycie jest bardzo interesujące, ponieważ „latarnia” okazu złapanego w pułapkę różni się od „latarni” obserwowanych u osobników złapanych w bursztyn, co dowodzi, że 99 milionów lat temu bioluminescencja owadów była już dobrze rozwinięta i różnorodna.

Bioluminescencja u świetlików wydaje się spełniać dwie główne funkcje – przyciągać inne świetliki do zalotów i ostrzegać drapieżniki o toksynach lucibufaginy, którymi mogą być obciążone. Naukowcy ostatnio argumentowali jednak, że bioluminescencja pojawiła się u świetlików przed lucibufaginą, co rodzi pewne pytania o wczesne korzyści bioluminescencji owadów – czytamy na portalu.

Bursztyn o czystej jasnej barwie

Cai i jego koledzy znaleźli świetlika w bursztynie w stanie Kachin w północnej Mjanmie, w tym samym regionie, z którego pochodzą inne świecące owady mezozoiczne.

Sam bursztyn jest niezwykle przejrzysty, ukazując owada w wykwintnych szczegółach. Na podstawie jego cech fizycznych badacze byli w stanie zidentyfikować okaz jako samicę należącą do Luciolinae – jednej z największych podrodzin świetlików, której członkowie posiadają migające latarnie w odwłokach.

Te migoczące owady są najliczniejszymi bioluminescencyjnymi chrząszczami, których około 2500 gatunków jest znanych na całym świecie. Ich świecące odwłoki służą wielu celom – ale nie wiemy dokładnie, jak ta cecha ewoluowała.

– W miarę jak zapis kopalny będzie się rozszerzał w przyszłości. Spodziewamy się dalszych odkryć, które poszerzą naszą wiedzę na temat tego, kiedy, jak i dlaczego bioluminescencja ewoluowała u tych fascynujących zwierząt w erze mezozoicznej – napisali naukowcy w swojej pracy.

Odkrycia zostały opublikowane w Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.

Źródło: sciencealert.pl

Czytaj też:

Grafika tytułowa wygenerowana w DALL-E